Predstavljen Virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba

RIJEKA - U Rijeci je predstavljen JUXTA MARE - virtualni muzej ribarstva, pomorstva i brodograditeljstva grada Raba.

Na informativnim pločama uz obalni pojas Banjola i Barbata bit će izložena ribarska, pomorska i brodograditeljska baština. Kreirat će se i edukativne rute, a sve informacije bit će dostupne i putem internetske aplikacije.

- Radi se o valorizaciji jednog segmenta naše povijesti koji će itekako obogatiti ukupnu turističku ponudu otoka i grada Raba i sjajno korespondira i s našom strateškom odrednicom u smislu daljnje digitalizacije, ali i održivosti hrvatskog turizma. Vjerujem da će Rab u budućnosti postati jedna od najprepoznatljivijih turističkih destinacija u Hrvatskoj upravo po održivosti i po ovakvim projektima koji će sigurno i produžiti turističku sezonu - rekao je Kristjan Staničić, direktor HTZ-a.

Ovim projektom u njegovoj prvoj fazi obuhvaćeno je južno područje otoka, naselja Banjol i Barbat u kojima je u minulih stotinu godina mala drvena brodogradnja bila najintenzivnija. Ujedno je to područje bilo najzastupljenije u bavljenju profesionalnim ribolovom gledajući i nekoliko stoljeća u prošlost. U ovom trenutku nekoliko je obiteljskih škverova već ugašeno, ali još uvijek nekolicina funkcionira. Od nekada vrlo žive ribarske flote ostalo je samo nekoliko brodica s najčešće jednočlanom posadom.

Zadatak ovog projekta bio je prikupiti svu dostupnu preživjelu dokumentarnu građu, kao i sjećanja još uvijek živih svjedoka i učiniti to dostupnim prije svega autohtonom življu rečenih naselja: rodbini, susjedima i znancima, a potom i svima koje ta tema zanima.

U tu svrhu projekt je izveden i na engleskom jeziku kako bi materija bila razumljiva i strancima. Kako je vjerojatno ostalo još neotkrivene dokumentacije, ovaj format u kome je projekt JUXTA MARE izveden, svojom fleksibilnošću dopušta da sadržaj bude dopunjen novim podacima i proširen novim podtemama dokle god bude prilike i potrebe za tim.

U ovoj fazi je obrađeno 13 lokacija koje uključuju brodograditelje, ribare i značajnu povijesnu arhitekturu koja je svjedok tijeka uljudbe rečenog otočnog krajolika, a sve se nalaze duž šetnice uz more na čitavom potezu naselja Banjol – Barbat. Iz činjenice da se cjelokupan sadržaj muzeja nalazi na šetnici uz more proizlazi i naziv projekta JUXTA MARE.

Na svakoj pojedinoj lokacijii stoji metalna konstrukcija s panoima dvostrano (dvojezično) opremljenim tekstom i fotografijama vezanim na temu upravo tih točaka na šetnici. Na panoima su uključene i bitne informacije vezane uz cjelokupnu stazu (pozicija na karti, udaljenost do susjedne točke izražena u metrima i broju koraka, naziv i tema ostalih točaka itd.).

Svaka tabla ima na uočljivom mjestu QR kod koji nakon učitanja u suvremeni „pametni“ telefonski uređaj postaje ključ za ulaz u muzej iz naslova projekta - virtualni muzej.

U virtualnom dijelu posjetitelj na ekranu svog uređaja ima mogućnost vidjeti čitavu stazu sa svim točkama gledano iz zraka, te svakoj pojedinačno pristupiti virtualno i pregledati sadržaj koji se odnosi na svaku točku ponaosob. Na točki na kojoj stoji, na zaslonu svog uređaja može odabrati sadržaj u kome se nudi prošireni tekst, dodatne fotogafije ili kratki ozvučeni film na temu pojedine točke.

Pored zvuka filmovi su i titlovani kako bi ga mogle razumjeti i slabo čujuće i nečujuće osobe. I konačno gumb AR na zaslonu pruža mogućnost povezivanja mobilnog uređaja s trodimenzionalno izvedenim objektima u digitalnom formatu koji se pojavljuju u živoj slici na zaslonu i prividno projiciraju u prostor pred uređajem, stvarajući proširenu stvarnost (Augmented Reality).

Putem zaslona na telefonu, projicirani objekt se može obići i promatrati sa svih strana, te zagledati i unutrašnjost, kao da se stvaran objekt nalazi u stvarnom prostoru. Pored toga scenu s proširenom stvarnošću je kroz aplikaciju moguće i fotografirati zajedno s osobama u kompoziciji što čini vrlo lijepu, zabavnu i poučnu uspomenu.

Muzej je u čitavoj svojoj dužini dostupan i hendikepiranim osobama, tako da one imaju pristup ključu (QR kodu) na tlu, gdje ga lako mogu dohvatiti.

Projekt je zamišljen modularno kao Virtualni muzej u nastajanju koji je proširiv, nadopunjiv i promjenjiv pa je šetnica JUXTA MARE samo njegova pilot epizoda. Spoj modernih digitalnih tehnologija s tradicionalnom omogućuje da cjelokupni muzej bude mobilan i može funkcionirati u bilo kojem prostoru na bilo kojoj lokaciji kada se fiksni paneli zamjene prenosivim tipa ROLL-UP panoima. Primjerice, može se prikazati u zatvorenim ili na otvorenim prostorima kao što su dvorane, škole ili neke druge šetnice ili trgovi. Namjena mu je da može biti i gostujući muzej.

I.G.