PREKINUTA MILENIJSKA TRADICIJA Komiža ostala bez otkupa i prerade rogača

Zaštićeni komiški dugi rogač, koji spada među najkvalitetnije u svijetu, trune pod stoljetnim stablima.

Nevjerojatno, ali nije prihvaćena ni njegova inicijativa o zaštiti najstarijeg arboretuma u Hrvatskoj- onog u Komiži s nasadima stoljetnih rogača. Umjesto rogača, novi GUP na tom području predviđa građevinsku zonu, potvrdio je profesor Joško Božanić za HRT.

Od 2003. godine do danas čak dvije milenijske tradicije su ugašene u Komiži. I to egzistencijalno važne. Prva je gašenje posljednje tvornice Neptun čime je ugašena milenijska tradicija lova i prerade plave ribe, prvenstveno srdele. Ove godine prvi put je prestao otkup rogača, mljevenje rogača u mlinu kojega komiška Zadruga ima. Rogači otpadaju i crni se zemlja od rogača pod stablima, to je žalostan prizor. Pri tom je rogač najskuplje voće u ovoj zemlji, 30 dag košta 5 i pol eura. Nezamislivo je da uz tu cijenu nema motivacije za proizvodnjom - kaže profesor Božanić koji je još 2008. pokrenuo međunarodnu inicijativu da se zaštiti najstariji arboretum u Hrvatskoj na padinama oko Komiže. U tom arboretumu naime ima stabala koja su starija od dvije tisuće godina.

Foto: Morski.hr

Kada je gradu Komiži predložio da se spomenuti arboretum zaštiti shvatio je da je u Prostornom planu Grada upravo to područje proglašeno građevinskim terenom.

- Rogač je sada jedino korov, drvo, koje se može slobodno sjeći i koje ne služi ničemu drugome nego da se zapali na vatri - zaključuje prof. Božanić.

J.T.