PRONAĐENA ŽIVA PERISKA Tijekom eko akcije čišćenja podmorja u Dubrovniku uslijedilo je ugodno iznenađenje!

Periska je bila duljine 10-tak centimetara te je rponađena uz samu obalu na dubini od 6-7 metara.

Eko akcija čišćenja podmorja organizirana je od strane RK Periska Dubrovnik organizator i RC Abyss, a perisku su pronašli članovi ronilačkog kluba SEUH Mostar Vito Kulaš i Marijo Maduna.

No treba pojasniti, ovdje se ne radi se o plemenitoj perisci (Pinna nobilis), a ne o vrlo sličnoj vrsti bodljikavoj perisci (Pinna rudis).

Bodljikava periska, za razliku od plemenite, živi u pukotinama stjenovitog dna, bodlje na ljušturama su robusnije i smještene su u 5-8 redova te je tamnije boje. Razlikuju se i po veličini; 𝑃𝑖𝑛𝑛𝑎 𝑟𝑢𝑑𝑖𝑠 dostiže duljinu ljušture do 80 cm, dok 𝑃𝑖𝑛𝑛𝑎 𝑛𝑜𝑏𝑖𝑙𝑖𝑠 duljinu do 120 cm. Obe vrste obitavaju do 60 m dubine.

J.T.

PROČITAJTE JOŠ:

Jedna vrsta periski u Jadranu itekako je živa | | Morski HR
Nema dobrih vijesti za plemenitu perisku, endemsku i najveću sredozemnu školjku. Pomor joj prijeti na cijelom Jadranu. Gotovo svakodnevno stižu vijesti od onih koji znanstvenicima prijavljuju svaku
Plemenita periska očisti do 1500 litara mora dnevno
Plemenita periska jedan je od dragulja Jadrana, a nažalost, možda ih je u našem moru ostalo svega 30, što je poražavajuće. Ova je školjka pravi saveznik u očuvanju čistoće mora, a evo i zašto. Jedna od vrsta, kojoj prijeti izumiranje, plemenita je periska, koja je u Jadranu zaštićena od 1977.
Je li pronađena mlađ plemenite periske? Stručnjaci nakon dojave pohitali u Šibenik
ŠIBENIK - Projekt očuvanja plemenite periske u Jadranu već treću godinu za redom putem platforme ministarstva gospodarstva i održivog razvoja pod nazivom “Jeste li ih vidjeli?” educira širu javnost o ovoj zaštićenoj i ugroženoj vrsti. Zahvaljujući promidžbi i koordinaciji putem tri glavna partnerstva Jadran se ujedinio u nastojanjima da se