PROVIR Ribar iz Kali krenuo u drugačiji posao - Od starih mreža izrađuje odjeću, a s ekipom napravio i slikovnicu: "More moramo ostaviti djeci u boljem stanju!"
KALI - Božidar Blaslov je iz obitelji četvrte generacije ribara i tradicionalno ribarskog mjesta Kali na otoku Ugljanu. Jedan je od onih koji shvaća kako svi mi ovisimo o Jadranu i moramo brinuti o njemu, kako bi nam i dalje ovo naše more bilo na korist. Zasukao je rukave, pa je nakon ribarstva krenuo u malo drugačiji poslovni put, ali ne samo na svoju, već korist čitave zajednice. Priču o Božidaru i njegovoj ekipi trebali bi pročitati svi koji cijene more.
- Shvatio sam da današnja djeca ne znaju gotovo ništa o ribi i slabo je konzumiraju, pa čak i stariji, odnosno njihovi roditelji - započinje uvodno Božidar s kojim smo razgovarali na prethodno održanom sajmu Crofish u Poreču.
More smo posudili od svoje djece
- Jedna od tema slikovnice je „Uz Provir zavoli ribu“, da djeca i roditelji nekako krenu u avanturu konzumacije što više rube. Druga slikovnica se zove „Uz Provir očisti more“, koja educira odrasle i djecu o tome kako čuvati more, kako su ga naši preci čuvali generacijama, pa se nadam da ćemo ga tako i mi ostaviti u nekom boljem stanju. Indijanska poslovica kaže da Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka, nego smo je posudili od djece. Što znači da kad nešto posudiš, uvijek moraš vratiti barem u boljem stanju.
Kakvo nam je more danas?
- Pa mogu ipak reći, barem što se tiče ribe da malo manje ima plastike nanešeno s njom nego je to bilo prije, ali, naravno ako govorimo o nekim dalekim morima, ima toga puno što se ne vidi okom da dosta još ljudi smatraju da je more deponij i kad se nešto baci da se neće okom vidjeti.
Ribari su ipak svjesni da od mora žive i na neki način shvaćaju da ga moraju održavati, dapače, ostaje puno ribolovnog alata, nažalost, kao i drugog smeća, a plastika je najgora. Vi ste tome svjedok, pa ste odlučili nešto napraviti. U jednoj kutijici tu ste spremili nešto zanimljivo. Što je to?
- Mi smo se suočili s tim problemom, kad smo servisirali svoju mrežu, izvadili smo dosta tog starog mrežnog alata ili mrežnog tega, koji nije mogao završiti u moru ili negdje u šumama da se ne vidi. Išli smo istraživati što možemo od te sirovine i shvatili smo da postoji praksa u cijelom svijetu, a blizu nas, tu u Sloveniji postoji tvornica koja reciklira ili bolje reći regenerira te mreže i vraća ih u početno stanje, plastične granulate, iz čega je nastala mreža i iz toga se može napraviti nešto novo – priča Božidar i nastavlja s još jednim zanimljivim dijelom svog projekta.
Aplikacija „Provir Search“ lociraj i slikaj smeće u moru!
- Htio bi naglasiti da se dosta toga nažalost baca u more, ali i ribolovni alati znaju ostati u moru, pa smo izradili i jednu mobilnu aplikaciju koja se zove „Provir Search“, koji svakom ljubitelju mora i okoliša, ukoliko pronađe bilo kakav otpad u moru, mreže, autogume i slično, može prijaviti te koordinatama i slikom objasniti o čemu se radi. Tako će se, kad bude prilike i mogućnosti, moći organizirati akcija da se sakupi to smeće.
I onda ste vi to sakupili, savjetovali drugima da to rade i onda od tog materijala napravili dosta zanimljivu kolekciju, koja je u stvari od bivših mreža, između ostalog?
- Tako je. Moram naglasiti da su se kolege ribari s radošću počeli javljati. Pravi ribar je kao pravi sportaš koji ne prodaje utakmicu zbog oklade te oni znaju da su more naslijedili od svojih predaka. Dok smo tu bili na Crofishu u Poreču, javili su nam se ribari iz Istre da na svom skladištu imaju svojih starih mreža, koje ćemo također skupiti. One se nakon toga sortiraju, moraju biti od jednog materijala, jer mreže se rade od više vrsta plastike.
Za kraj ostaje da vam zahvalimo što brinete o moru, a svi oni koji bi htjeli pomoći vašem radu, kome da se obrate?
- Pa mogu se obratiti nama na Provir.hr ili našoj suradnici Kristini Burji i njenom Krie dizajnu kriedesign.hr, koju sam kontaktirao prije dvije godine, znajući da ona promovira održivu modu. Ona je bila sretna što smo mogli s njom izraditi jednu kolekciju koja je inspirirana ribarstvom, pomorstvom i nautikom. Nadam se da svatko, tko kupi komad ove odjeće, može je s ponosom nositi, što na moru, što na ulicama Lijepe naše – završava Božidar Blaslov.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ: