Prvi se put s naše strane Jadrana provodi označavanje morskih pasa i raža!

Svaka označena jedinka nosi prepoznatljivu oznaku ("Spaghetti" tag) s podacima WWF Adria, IOR-a i kontakt brojem.

Ribari koji ulove označene hrskavičnjače, poput morskih pasa, raža, goluba ili sklatova, mogu nazvati broj +385 95 883 8015 i prijaviti ulov. Ovi podaci su izuzetno važni jer omogućuju praćenje kretanja jedinki i prikupljanje ključnih informacija o njihovim populacijama.

- Hrskavičnjače su značajne za zdravlje morskih ekosustava. Imaju malu populaciju i sporo rastu, pa su osjetljive na ljudske utjecaje. Mnoge vrste su zaštićene i ugrožene. Potrebno je proučavati njihovu ekologiju i kretanje u Jadranu kako bismo bolje razumjeli njihovo ponašanje i migracije - pišu iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo.

Prikupljeni podaci mogu biti od velike važnosti za razvoj učinkovitijih strategija očuvanja morskih vrsta.

Talijani su u južnom Jadranu također označili 13 modrulja koji su pružili korisne podatke. Oznake su trajale od 5 do 126 dana u ljetnom i jesenskom periodu. Sedam ih je napustilo Jadran i otplivalo u Jonsko more.

- Studija je pokazala da odrasli modrulji vertikalno migriraju u pravilu dvaput dnevno, obično se dižu prema plićim vodama u sumrak i spuštaju u dublje vode u zoru. Boravili su na dubinama od površine do 1188 metara. Glavni motiv vertikalne migracije je potraga za hranom, budući da plijen poput lignji i riba također migrira unutar vodenog stupca, pa modrulji slijede njihovo kretanje - napisao je Pero Ugarković na društvenim mrežama.

I zbilja studija pokazuje da se praćenjem primjerice jedinki morskih pasa može puno naučiti o njihovom kretanju te sukladno tome o izbjegavanju njihovog "slučajnog ulova".

Osim doba dana, studija primjerice pokazuje da se morski psi, konkretno modrulji, za vrijeme dana i neposredno prije ili za vrijeme punog mjeseca vole zadržavati na većim dubinama. Sve su to podaci koji nam mogu pomoći sačuvati ove vrijedne i ugrožene životinje.

J.T.