RONILI DO OLUPINE ZRAKOPLOVA Je li danski ronioc kod Visa poginuo zbog kobne "kutije smrti"?
VIS - Još jedan ronilac završio je tragično. Kako smo već pisali, u četvrtak 27. lipnja u uvali Rukavac kod otoka Visa pronađeno je mrtvo tijelo muškarca. Doznajemo da se radi o 58-godišnjem Dancu koji je bio iskusni ronilac, a sve se dogodilo na dubini od 70 metara, gdje se nalazi olupina savezničkog bombardera B-17.
Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske navode kako je riječ o muškarcu koji je ronio s ronilačkom opremom, ali nije izronio. Oko 12:15 sati zaprimljena je dojava o tome da muškarac nije izronio, a ubrzo je pronađeno njegovo tijelo.
Morski HR doznaje da je nesretni Danac ronio organizirano u skupini od četiri ronioca, no jedino on nije izronio. Neslužbeno, pretpostavlja se da je problem najvjerojatnije bio u opremi.
Službeni očevid još nije gotov, a kad završi, znat će se i točni uzroci i okolnosti smrti.
Sustav otvorenog i zatvorenog kruga disanja
Treba naglasiti da je tehničko ronjenje na veće dubine kompliciranije od ronjenja u plitkome, pa se koristi tzv. "rebreather" ili "sustav zatvorenog kruga", kojeg zbog visokog rizika kojeg ovakvo ronjenje nosi sa sobom, nerijetko naziva "kutija smrti".
U čemu je razlika?
Tehničko ronjenje s otvorenim krugom – ronjenje s plinskim mješavinama s dekompresijom – sve je u redu dok imate nešto za disanje – više nije točno! Ako dišete mješavinu, u dubini možete stradati od povećanog ppO2 kisika tj. hiperoksije (Količina kisika u krvi se izražava pomoću parcijalnog tlaka kisika - ppO2, partial pressure O2 ili oxygen partial pressure, ppO2.). Ako dišete dubinsku hipoksičnu trimix mješavinu na maloj dubini, možete stradati od premalog ppO2 tj. hipoksije. Prebrzi izroni i izostavljanje dekompresije izuzetno su rizični.
Ronjenje s aparatima zatvorenog kruga – uvijek imate nešto za disati – plin nikad ne nestaje, ali plin koji dišete može vas ubiti ako je ppO2 previsok ili prenizak, ili ako je prisutnost ugljičnog dioksida tj. PCO2 previsok. Prebrzi izroni i izostavljanje dekompresije također su izuzetno opasni i rizični. Greška i otkazivanje rada CCR-a su moguće.
D.G.
PROČITAJTE JOŠ: