Rovinj, domaćin konferencije o baštini i održivom turizmu

Kulturna i povijesna baština najveća su prednost i najvažniji resurs hrvatskog turizma, čiji su prihodi u 2023. godini predstavljali impresivnih 19,6% BDP-a.

Osim prihoda, turizam koji je u mnogim dijelovima Hrvatske prešao prag održivosti, donosi sa sobom i probleme koji predstavljaju realne izazove za gradove i općine u kojima se odvija te za domicilno stanovništvo koje u njima živi. Posebno je u ovom prekomjernom razvoju turizma ugrožena njegova ključna prednost, a to su kulturna, povijesna i prirodna baština Hrvatske.

Hrvatska udruga povijesnih gradova (HUPG) u suradnji sa bratimljenom francuskom udrugom Sites & Citès Remarquable de France organizira 28. i 29. studenog 2024. međunarodnu konferenciju „Baština i održivi turizam“ koja će okupiti stručnjake i donositelje odluka kako bi razmijenili iskustva i rješenja za poboljšanje kvalitete života i razvoj održivog turizma u povijesnim gradovima.

Francuska udruga Sites & Citès Remarquable dovest će predstavnike francuskih gradova koji su se istaknuli u rješavanju problema s kojima se suočavaju hrvatski povijesni gradovi.

Cilj konferencije je naučiti iz europskih primjera dobre prakse te pronaći odgovore na pitanja koja tište hrvatske povijesne gradove:

Na koji način možemo izgraditi cjelovitu turističku ponudu koja uključuje i valorizira tradiciju i baštinu destinacije? Je li moguće pomiriti potrebu za očuvanjem kulturne i povijesne baštine naših gradova sa njihovom ekonomskom eksploatacijom (restorani, trgovine, hoteli, manifestacije)? Kako možemo postići ravnotežu između stambenog zbrinjavanja domicilnog stanovništva naših povijesnih jezgri i smještaja za turiste?

Na koji način možemo pomiriti razvoj turizma i kvalitetu života domicilnog stanovništva? Što možemo učiniti po pitanju pristupa povijesnim središtima i razvoju „soft mobility“ rješenja (pristup povijesnim središtima koji su obično pješačke zone; problemi sa parkingom za građane i turiste; opskrba i dostava za građane/restorane/hotele/trgovine; efikasno prikupljanje otpada u povijesnim središtima? Kako vratiti interes za život u povijesnim središtima? Kako se suočiti sa klimatskim promjenama i njihovim efektima na povijesna središta naših gradova?

Kako možemo podignuti svijest građana i svih ostalih društveno-ekonomskih čimbenika o važnosti baštine za kvalitetu njihovih života i uspješnost poslovanja? Financiranje obnove kulturne baštine: privatno, javno – nacionalno i EU fondovi. Kojim metodama raspolažemo za prenošenje znanja o tradiciji i baštini za mlađe generacije građane i i/migrante?

Ova konferencija predstavlja izvrsnu priliku za razmjenu najboljih praksi iz Hrvatske i Francuske – najposjećenije zemlje na svijetu, kao i za izgradnju novih partnerstava.

I.N.