Samo danas na Pelješcu zabilježeno čak 15 potresa - Seizmolog: "Nešto se aktiviralo, ali ne znamo što!"

Danas je na području Pelješca zabilježeno više od deset potresa, a najjači je bio magnitude 3.5 prema Richteru.

Seizmolog Tomislav Fiket za N1 je komentirao seriju potresa.

- Potresi se znaju dešavati u serijama i to nije ništa novo. Imali smo sličnu situaciju na Krku prije godinu dana i razloga za brigu nema, ova pojava je uobičajena - kazao je.

- Objavili smo da je bilo pet potresa, ali bilo ih je tijekom današnjeg dana oko 15 - istaknuo je Fiket.

- Malo je nezgodno jer smo ih imali pet iznad magnitude tri. Njih smo objavili, ali ove manje nismo iako su ih u teoriji građani mogli osjetiti. To je uobičajeno, posebno kad ih se dogodi nekoliko manjih u kraćem vremenskom intervalu. Naravno, nije moguće reći je li to najava većih ili što se specifično događa u unutrašnjosti Zemlje - kaže.

Seizmolog: Zbog potresa na Pelješcu se nešto aktiviralo, ali ne znamo što

Zašto to još nije moguće reći?

- Znanost nije dovoljno napredovala. Još uvijek ne vidimo što se događa na više od 15 ili 20 kilometara ispod površine. Zato ne možemo ni predviđati kad bi moglo doći do potresa ili kakvog će biti intenziteta. Japanci su nešto bolji po tom pitanju pa mogu otprilike najaviti snažne potrese magnitude osam ili više, no ni oni ne znaju kad i točno gdje bi moglo doći do njih.

- Oslobađa se napetost i kližu blokovi u unutrašnjosti, zbog čega dolazi do pucanja stijena. Pelješac je klasičan primjer tektonskog potresa i očito se nešto aktiviralo, ali ne znamo što. Ipak, sreća za naše područje je to što, iako smo na trusnom području, rasjedi su manji pa su potresi slabiji. Primjerice, u Japanu su veći pa se oslobađa i veća količina energije te su samim time potresi intenzivniji. Kod njih je riječ o nekoliko stotina kilometara - objasnio je seizmolog.

"Kod nas je moguć potres maksimalno do 6.5"

U Japanu su na potrese navikli i njihova infrastruktura izgrađena je u skladu s tako rizičnim područjem.

- Da, kod njih nije alarmantna situacija ni kad dođe do potresa magnitude sedam po Richteru, ali kod nas su zbog povijesne građe opasni i oni manji”, kaže Fiket. “Kod nas je, prema svim mjerenjima i istraživanjima, moguć potres maksimalno do 6.5 po Richteru - dodao je.

Potres u Zagrebu 22. ožujka 2020. imao je magnitudu 5.5 po Richteru, a onaj u Petrinji 29. prosinca 6.2. Otkad je modernih mjerenja, najjači potres bio je kod Sinja 1898. i iznosio je 6.7, ali mjerenja u to vrijeme nisu bila precizna kao današnja.

Na Pelješcu, kad je stradao Ston 1996., potres je iznosio 6,2 po Richteru i srušio je većinu građevina.

- Ljudi to još uvijek pamte pa im nije svejedno što sad osjećaju podrhtavanja -zaključio je Fiket.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Dva slaba i jedan umjeren potres na Pelješcu
Jutros 15. kolovoza seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske zabilježili su dva vrlo slaba i jedan umjeren potres s epicentrom na Pelješcu. Magnituda potresa u 5 sati i 15 minuta bila je 2,2, a potresa u 5 sati i 21 minutu bila je 2,1 prema Richteru, oba intenziteta II.
Znanstvenica tvrdi: “Dubrovačko područje može očekivati vrlo snažne potrese” | | Morski HR
Jug Hrvatske i grad Dubrovnik jedan je od seizmički najaktivnijih područja u ovom dijelu Europe – svakih tridesetak godina pojavi se jedan veći ili veliki potres. Stoga nije slučajno da je
Što je uzrokovalo nedavne potrese u Dalmaciji? Seizmolog: “U igri je nekoliko tektonskih ploča” | | Morski HR
Nakon katastrofalnih potresa u ožujku u Zagrebu i u prosincu u Sisačko-moslavačkoj županiji, građani su osjetljiviji na podrhtavanje tla. Što se to događa, Večernji list je pitao
Objavljena nova karta trusnih područja – Evo gdje smo mi… | | Morski HR
Gradovi Istanbul i Izmir u Turskoj, Catania i Napulj u Italiji, Bukurešt u Rumunjskoj i Atena u Grčkoj, najugroženiji su od potresa na području Europske unije. U te četiri države zbog potresa se