Seminar o energetski nezavisnim otocima u Rijeci, Krku i Cresu
RIJEKA - U organizaciji zaklade Friedrich-Ebert-Stiftung – Dijalog za Jugoistočnu Europu (FES SOE), u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke započeo je seminar o energetski nezavisnim otocima.
Tijekom tri dana, seminar „Islands for Clean and Sustainable Energy Production“ u Rijeci, Krku i Cresu okupit će ključne sudionike iz znanosti, lokalne politike i civilnog društva koji će raspravljati o električnoj mobilnosti, proizvodnji čiste energije, energetskim zadrugama i energetskim zajednicama građana te energetski samodostatnim otocima.
Otoci se suočavaju s jedinstvenim izazovima kada je riječ o proizvodnji energije i održivosti zbog svoje geografske izoliranosti, ograničenih resursa i osjetljivosti na klimatske promjene. Međutim, mnogi otoci aktivno istražuju i provode rješenja za čistu i održivu proizvodnju energije. Stoga se otoke može promatrati kao svojevrsne izolirane “laboratorije” i mogu poslužiti kao primjer drugim zajednicama kako implementirati projekte i uhvatiti se u koštac s problemima i izazovima.
Stoga je Zaklada FES organizirala trodnevni seminar i radionice na kojem će se razmijeniti iskustva i primjeri dobre prakse na Krku, Cresu i u Rijeci. Također, cilj ovih radionica je i prekogranično umrežavanje stručnjaka i gradonačelnika jer se svi suočavaju sa sličnim izazovima na svojim otocima i sredinama.
Polaznike seminara u Rijeci pozdravili su gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i direktorica zaklade Friedrich-Ebert-Stiftung Zagreb dr. Sonja Schirmbeck.
- Rijeka nije grad na otoku, ali, vjerujem da će vas ovaj seminar s time upoznati, pravi je otok inovacije - kazala je Schirmbeck.
Schirmbeck istaknula je kako je u provođenju tranzicije iznimno bitno umrežavanje, a potom i strateška suradnja kako bi se mogle postići promjene. Zelena tranzicija je pitanje ne samo energije, već i gospodarenja otpadom, mobilnosti i drugih tema, o kojima se može mnogo naučiti kako od iskustva Europske unije, tako i od zemalja iz Jugoistočne Europe, koje dijele slične izazove, ali i potencijale.
Gradonačelnik Filipović podsjetio je na dobru suradnju koju Grad Rijeka ostvaruje sa zakladom Friedrich-Ebert-Stiftung – protekle godine je zajednički organizirana konferencija o priuštivom stanovanju, a ove godine planira se provođenje projekta „Vijeće građana Rijeke“.
Potom je Damir Medved sa Sveučilišta u Rijeci održao prezentaciju o energetskim zajednicama građana, koji je u hrvatsko zakonodavstvo uveden kroz Zakon o tržištu električne energije. Uvođenjem instituta energetske zajednice građana svim kupcima se nudi mogućnost izravnog sudjelovanja u proizvodnji, potrošnji ili dijeljenju električne energije.
Sudionici seminara u sklopu posjeta Rijeci obišli su i radionicu za male popravke Riperaj, prvu takve vrste u Hrvatskoj, koja promovira smanjenje količine otpada popravkom i ponovnom upotrebom postojećih predmeta. Odgovornijom i učinkovitijom uporabom resursa potiče se cirkularna ekonomija, odgovor suvremenog društva na brojne izazove zaštite okoliša, prirode, racionalne upotrebe energije i resursa te suočavanja s klimatskim promjenama.
A.B.