Sicilijansko selo najčudnijeg oblika na svijetu
Postoji u Italiji, na Siciliji, jedno malo selo, koje ima najčudniji oblik ikad. Neke podsjeća na čovjeka koji leži raširenih ruku i nogu a neki kažu da izgleda kao morska zvijezda. U svakom slučaju riječ je o fascinantnom i neobičnom mjestu.
Centuripe, grad u Siciliji. Na grebenu između rijeka Simeto i Dittaino, sjeverozapadno od Catanije. Drevni 'Centuripae', koji je grčki povjesničar Tukidid nazvao gradom Siculi (drevno sicilijansko pleme), udružio se s Atenom protiv Sirakuze. Centuripe je ostao neovisan o Sirakuzi, osim u razdoblju dominacije pod sirakuškim tiraninom Agathoclesom, sve dok ga Rim nije preuzeo u Prvom punskom ratu, piše VietnamTimes.
Grad nakon rata protiv Sextusa Pompeja nikad nije povratio svoj prosperitet. Kasnije ga je obnovio Francesco Moncada, grof od Adernòa (sada Adrano), a njime su vladali njegovi potomci. Poznat kao Centorbi do 1233. godine, prešao je u Kraljevinu Italiju 1813. godine i bio je poprište teških borbi u Drugom svjetskom ratu.
Na svojim strmim padinama Centuripeov građanski muzej i Palazzo Comunale izlažu helenističke terakote, fino oslikane vaze lokalne proizvodnje i relikvije iz velikog broja iskopanih grobnica na tom području. Poljoprivreda (žitarice) i vađenje krede i mramora glavne su gospodarske djelatnosti ovog mjesta.
Mali je to sicilijanski zaselak od 5000 stanovnika, u pokrajini Enna. Promatrajući sliku snimljenu odozgo, nemoguće je ne primijetiti sličnost s oblikom osobe koja leži na leđima, ispruženim rukama i nogama. Zapravo, postoje i oni koji povezuju sliku s oblikom morske zvijezde. Iz središta grada različite grane protežu se u nekoliko smjerova; 5 u ovom slučaju. U stvarnosti, razlog za ovu konfiguraciju povezan je s orografijom teritorija. To znači da razvoj konstrukcija slijedi, gotovo obvezno, prirodnu morfologiju reljefa.
Fotografija: TripAdvisor |
"Stotinu stjenovitih obala"
"Mnoga lokalna imena drevne Sicilije tumače se indoeuropskim i stoga pripadaju jeziku Sikela. Među tim riječima nalazi se "Kentoripa" / latinski "Centuripae" (talijanski "Centorbi"), a drugi dio naziva treba usporediti s latinskim "ripa", od "-rei, rei-pa" = stjenovita obala".
Zapravo, s etimološkog stajališta, čini se da Centuripe dolazi iz "Centum Ripae" (što znači "stotinu stjenovitih obala").
Zahvaljujući svojoj dugoj povijesti, ovo selo je pravi arheološki dragulj
Mnoge atrakcije skrivene su u samom gradu, ali mjesto koje najbolje govori o prošlosti je Zavičajni arheološki muzej. Nalazi i remek-djela drevne umjetnosti koje čuva zaista su spektakularni. Čak i okolina skriva razna blaga. Na primjer, nekoliko kilometara od centra nalaze se dva drevna mosta: rimski i saracenski, najbliži gradu Adranu. A onda opet Rimske kupelji, u Contrada Bagni. Nekoliko kilometara dalje nalazi se dvorac Corradino, koji je unatoč svom imenu zapravo pogrebni spomenik koji datira iz carskog rimskog razdoblja.
Regionalni arheološki muzej Centuripe
Arheološki muzej Centuripe otvoren je 2000. godine, kombinirajući glavne općinske zbirke nastale početkom desetljeća prošlog stoljeća i artefakte iz redovitih iskopavanja provedenih od pedesetih godina zahvaljujući suradnji Superintendence of Syracuse i Instituta za arheologiju Sveučilišta u Cataniji.
Zgrada je podijeljena u dvije razine: u ulaznom hodniku muzeja prikazana je povijest i topografija grada; u prizemlju se dokumentiraju stambene lokacije, gospodarske djelatnosti, nalazi koji uključuju važne skulpture iz rimskog doba. Također predstavlja lokalnu terakotu iz helenističkog razdoblja s maskama i kipovima koji pokazuju visoku tehničku razinu i izvorne vrste oblika i subjekata, koji čine osnovu proizvodnje koja se proširila na najzahtjevnija tržišta. Nalazi iz prapovijesti izloženi su na prvom katu: pogrebni setovi, njihov sastav i ritualna rekonstrukcija daju presjek društva, načine života i uvjerenja.
Dvorac Corradino, lokalno poznat kao Castello di Corradino, nalazi se u gradu Centuripe.
Dvorac Corradino zapravo su kao mauzolej izgradili Rimljani u 2. ili 3. stoljeću. Kasnije, tijekom 13. stoljeća, zgrada je korištena kao utvrda u obrani švapske Sicilije od Francuza od strane Corrado Capecea. Denominacija dvorca je nepravilna jer zgrada nikada nije bila više od male kule.
Trenutno se unutrašnjost dvorca ne može posjetiti. I premda sam dvorac možda nije spektakularan, ambijent jest! Sam grad poznat je kao 'Balkon Sicilije' zbog svog prekrasnog pogleda na ravnicu Catanije.
Photo: Visit Italy |
Šezdesetih godina, na nalazištu u Contrada Crocefisso, pronađen je vrlo poseban arheološki element. Epigraf, to jest kamena ploča čiji adržaj govori o obnovi odnosa "srodstva" koji se dogodio u 60. stoljeću prije Krista između grada Centuripea i onog Lanuvija, u Latiumu. Prema legendi, zapravo su se Siculi i Latini (drevni predrimski narodi sa Sicilije i Latiuma) hvalili istim mitskim podrijetlom. Potomci su izravno iz Aeneasa, legendarnog junaka koji je pobjegao iz Troje i započeo rimsku povijest. Ova vrsta dokumenta potvrdila je svojevrsno "bratstvo" između dva naroda, nazvano latinskim kognatiom. Do danas je ovo najstarije svjedočanstvo onoga što bismo mogli nazvati "bratimljenjem".
A.B.