Sivi grebenski morski psi napuštaju koraljne grebene zbog porasta temperature mora
Znanstvenici su zabilježili zabrinjavajuću pojavu prilikom koje ovi iznimno važni predatori sve češće napuštaju koraljne grebene indo-pacifika.
Korištenjem satelita te tehnika posebnih prijemnika koji bilježe zvučne signale s morskog dna, znastvenici su zaključili kako sivi grebenski morski psi napuštaju sve veći broj indipacifičkih grebena zbog porasta temperature mora i porcesa tzv. "izbjeljivanja koralja".
Inače vrlo privrženi svom staništu u plitkim koraljnim vodama, ovi morski psi sada sve češće i sve dulje iz njih izbivaju. Ponekad se tu radi o periodima od gotovo godine i pol što je aposlutna novost, i to ne ugodna po morski ekosustav.
Međunarodna ekipa istraživača s britanskog Sveučilišta u Lancasteru u suradnji sa londonskim "King's College" stručnjacima pratila je kretanje više od 120 morskih pasa tijekom sedmogodišnjeg razdoblja.
Zaključili su pritom kako se sivi grebenski morski psi svakodnevno suočavaju s teškim izborom - ostati u sve toplijim i nepogodnim plitkim morima oko koraljnih grebena te sačuvati energiju, ili se otići "ohladiti" u dublje predjele optimalnije za život, no tako usput potrošiti veliku količinu energije.
Zabrinjavajući podaci
Ogroman broj morskih pasa odlučuje se za odlazak u dublje i hlandije vode, tj. napuštanje koraljnih grebena, pokazala su znastvena istraživanja, piše Science Daily.
- Morski su psi hlandokrvne životinje čija je tjelesna temperatura regulirana vanjskim faktorima, a njihove selidbe u potrazi za optimalnijom temperaturom mora mogu itekako negativno utjecati na ekosustav koraljnih grebena jer ovi morski psi upravo svojim migracijama iz dubljih u pliće vode donose nutrijente izrazito bitne za zdravlje samih koraljnih grebena - kaže istraživač Instituta za zoologiju ZSL Michael Williamson.
Ne treba ni isticati - što su koraljni grebeni zdraviji i bogatiji nutrijentima to su i otporniji na stres faktore izvana poput primjerice globalnog zagrijavanja.
No, iako priča djeluje prilično zabrinjavajuće, postoji ipak svjetlo na kraju ovog morskog tunela. Zabilježena kretanja morskih pasa pokazuju ipak da oni ne odlaze sa svih koraljnih grebena podjednako. Dakle, neke snimane lokacije pokazuju i obratan trend - porast broja jedinki!
Sve je ovo znanstvenike navelo na zaključak da migracije morskih pasa uz temperature ovise i o lokalnim faktorima koje će u istraživanjima koja slijede trebati detaljnije ispitati. Osim toga, kao što smo spomenuli, neki su koraljni grebeni jednostavno otporniji na stres od drugih.
Ispred nas je dakle zanimljivo doba što se morske biologije tiče. Naravno, navijamo za sive grebenske morske pse i njihov opstanak na njima najomiljenijim mjestima - koraljnim grebenima!
J.T.