SLUČAJ LUČICA JADRANOVO Ogorčeni građani: ”Direktno se krši Zakon o pomorskom dobru, a imamo i dokaz da se radovi izvode nezakonito!"
U nekoliko smo navrata pisali o radovima u Jadranovu. Građani se žale da je sve porušeno, da im nitko projekt nije predstavio i da nisu ispunjeni zakonski preduvjeti za izvođenje radova.
Građani tvrde da ovdje rade (nasipavaju) lučicu, a nije napravljen Elaborat zaštite okoliša i nema ni Ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš. U međuvrmenu je stigao odgovor Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije na prijave građana. On glasi ovako:
"Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije je za zahvat uređenja plaže i prometnice u Jadranovu na području Grada Crikvenice, Primorsko-goranska županija, provelo postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš te 2. ožujka 2016. donijelo Rješenje da za zahvat nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš te da nije potrebno provesti glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu.
Iz Elaborata koji je dostupan na mrežnim stranicama Ministarstva u kategoriji OPUO 2016. siječanj – veljača, vidljivo je da dio obalnog pojasa na kojem se prema navodu podnositelja upita odvijaju radovi nasipavanja mora i izgradnje lučice nije bio obuhvaćen predmetnim postupkom.
Ovome dodajemo i kako za izgradnju lučice u uvali Grabrova u Jadranovu Ministarstvo nije zaprimilo zahtjev za provedbu postupka".
Građani: "Morali ste provesti Elaborat zaštite okoliša!"
Građani koji su prijavili ono što nazivaju devastacijom i nezakonitim radovima ovo vide kao potvrdu svojih tvrdnji kako za konkretne radove nema provedenih radnji bitnih za očuvanje okoliša. Osim toga kažu nam da je za nasipavanje korišten kameni materijal s puno zemlje.
- Budući da se tu nedvojbeno radi o nasipavanju morske obale (promjena obalne crte), a i nasipavanje je dulje od 50 m, bilo je potrebno za taj zahvat napraviti Elaborat zaštite okoliša i provesti Ocjenu o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš, na temelju čega se može dobiti građevinska dozvola - tumače nam.
Ono što je problematično kod ovog nasipavanja mora, posebno ističu nezadovoljni građani, osim toga što nema EZO niti OPUO, je to što se za nasipavanje koristi kameni materijal s velikom količinom zemlje, a što je u direktnoj suprotnosti s člankom 17. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, koji kaže da se za nasipavanje mora koristiti neonečišćen geološki materijal prikladan za svrhu nasipavanja.
Grad Crikvenicu i ŽLU Crikvenica još smo jednom upitali za pojašnjenje navedenog, a odgovor ćemo objaviti kada on stigne.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: