SMILJE Ljekovita biljka koja je na tržištu sve traženija - Kako ga ekološki uzgojiti?

Brojne su dobrobiti smilja, ali kao autohtonu ljekovitu biljku na mediteranskom području, donedavno ga je koristilo samo lokalno stanovništvo.

Smilje je do unatrag desetak godina bilo poznato samo užem krugu lokalnog stanovništva koje ga je koristilo kao lijek za zdravstvene tegobe ili kao dodatni izvor prihoda berući samoniklo bilje i prodavajući ga otkupljivačima.

Sve većim iskorištenjem i preradom smilja u farmakološkoj industriji, u posljednjem desetljeću i povećanjem potražnje kako na inozemnom, tako i na domaćem tržištu za uljem od smilja, javljaju se i prvi uspješni plantažni nasadi.

Svjetski trendovi pokazuju porast potražnje za aromatičnim i ljekovitim biljem od strane farmaceutske, kozmetičke i prehrambene industrije. Danas je oko 30 posto aktivne tvari u lijekovima biljnog podrijetla.

Velika potražnja za smiljem donijela je u posljednjem desetljeću na područje mediteranske hrvatske iznimno zanimanje i značajna ulaganja u plantažne nasade smilja.

Jesenska i proljetna sadnja

Jesenska sadnja presadnica smilja kreće u razdoblju od listopada do studenoga, dok se proljetna sadnja obavlja tijekom ožujka i travnja, kako bi se iskoristila dostupna vlaga tla.

U područjima u kojima niske temperature nisu učestale, posebice temperature tla, opravdanija je jesenja sadnja koja će omogućiti jači razvoj korijena i sporiji razvoj nadzemnog dijela biljke.

Proljetni rast nadzemnog dijela biljke omogućit će ravnotežu nadzemnog i podzemnog dijela. Kasnija sadnja zahtijeva veću njegu nasada. Sadnja smilja ne smije biti preduboka, a korijenov vrat treba biti u razini tla.

Njega nasada smilja

Njega mladoga nasada smilja kreće nakon sadnje prvim zalijevanjem, a zatim biljci treba osigurati dovoljno vlage u tlu ako izostanu oborine, kako bi se osigurao siguran prijem presadnica i daljnji razvoj biljke.

Gnojidbom nasada uz navodnjavanje ustaljujemo prirod, a time i kondicijsko stanje nasada koje je kao višegodišnje u intenzivnoj eksploataciji. Njega uključuje i oblikovanje grmića prilikom žetve.

U prvoj godini nasada grmić je visine od 10 do 12 cm. Pored navedenih mjera potrebno je obratiti pozornost na pojavu štetnika i bolesti kako bi smilje na početku eksploatacije nesmetano razvijalo nadzemni habitus, piše Gospodarski list.

Gnojidba organskim gnojivima

Gnojidba kod uzgoja kulture smilja je ekološkog karaktera, pa kao takva ima svoje specifičnosti. Ako želite imati ekološki nasad smilja, svakako je potrebno se savjetovati sa stručnjacima koja i gnojiva i preparati za zaštitu su na listi dozvoljenih sredstava u ekološkoj poljoprivredi.

Cijeli članak pročitajte OVDJE.

B.K.