Splitsko-dalmatinska županija sufinancirala projekt istraživanja, zaštite i prezentacije podvodne baštine Visa

VIS - Projekt Istrtaživanje, zaštita i prezentacija podvodne baštine Visa provodi se od 2021. godine u suradnji Zavičajnog muzeja Grada Vis, Grada Visa, TZ Vis, Sveučilišta u Splitu, lokalnih ronilačkih centara Nautica Vis, Manta doo, Anma Vis i Sveučilišta u Varšavi, Odjela za podvodnu arheologiju i uz potporu Splitsko-dalmatinske županije kroz Program zaštite i valorizacije pomorske baštine na području SDŽ. Voditeljica projekta je Tea Katunarić Kirjakov, Sveučilište u Splitu.

Cilj projekta je istražiti i valorizirati postojeća podvodna arheološka nalazišta, kao i dokumentirati nove lokalitete kako bi ih se zaštitilo od devastacije. Istovremeno se izrađuje detaljna 3D dokumentacija, odnosno modeli nalazišta koji će se koristiti u znanstvene i kulturno-turističke svrhe.

Ovogodišnja istraživanja, jedinstvenim i rijetkim nalazima, kao i precizna datacija ugljikom C14 pokazali su da je pred Issom, odnosno viškom lukom, potonuo najstariji antički grčki brod na Jadranu i jedan od najstarijih na Mediteranu. Analize uzoraka i obrada nalaza u narednim mjesecima otkrit će nam više o samom brodu i mornarima, ali i brodskim putnicima, kao i o samim počecima grčkog koloniziranja otoka Visa.

Dosadašnja istraživanja i dokumentacija nalazišta Visa otkrila su senzacionalna otkrića novih brodoloma na velikim dubinama koji su otkriveni entuzijazmom i vještinama lokalnih tehničkih ronioca i svjetskih poznatih podvodnih fotografa. Otkriveni su i nalazi koji mijenjaju naše spoznaju o dosadašnjim poznatim brodolomima. Pokazalo se da je i jedan od najstarijih, ako ne i najstariji grad u Hrvatskoj, helenistička Issa, imala izvrsne inženjere koji su vješto sagradili lučku obalu čiji je 3D model u izradi i jedan je od najvećih i najzahtjevnijih projekata te vrste u svijetu.

D.G.