STRUČNJAK IZ INSTITUTA ZA OCEANOGRAFIJU I RIBARSTVO TVRDI: "Masovni pomori morskih spužvi nisu ništa novo, one su jako osjetljive, no ima jedna dobra vijest!"
Nakon što smo prije nekoliko dana preko ronioca i čitatelja Morskog dobili dokaz o promjenama u obliku bijelih mrlja koje se događaju na morskim spužvama u splitskom akvatoriju i moru oko Makarske, za savjet smo upitali stručnjake, a evo i što kažu.
- Koliko vidim sa snimke, uglavnom su na jednoj vrsti spužve vidljive nekrozne promjene na površini. Radi se o spužvi Petrosia ficiformis, vrsti koja je inače uobičajena u Jadranu. Iz snimke izgleda kao da su promjene vidljive na još jednoj vrsti, ali teško je reći sa sigurnošću iz snimke. U svakom slučaju, jako je teško reći da li se radi o nekoj bolesti kojoj uzrok može biti bakterija ili virus ili se radi o nekrozi koja je uzrokovana nekim vanjskim stresorom kao što je npr. visoka temperatura mora tijekom više dana ili tjedana - pojašnjava za Morski HR Ivan Cvitković s Instituta za oceanografiju i ribarstvo.
Spužve su inače u moru okružene raznim bakterijama, virusima i drugim patogenima koje često nalazimo i u njima samima, budući da one dnevno isflitriraju veliku količinu morske vode. Zdrava spužva posjeduje razne mehanizme da se odupre tim organizmima, s nekima žive i u simbiozi, ali jednom kada se uslijed nekog stresa poremeti metabolizam spužve ona postaje ranjiva tim patogenima, započinje nekroza njezina tkiva koja najčešće završi uginućem spužve.
Može se i "oporaviti"
S druge strane, spužva zaista može oboljeti od neke bolesti čiji uzrok može biti neki specifični organizam (bakterija, virus, paraziti....), ali je sam tijek bolesti u oba slučaja vrlo sličan. Ukoliko propadne samo dio životinje, spužve se zbog svoje regeneracijske sposobnosti mogu oporaviti.
Spužve su inače vrlo osjetljivi organizmi i u literaturi su zabilježeni mnogobrojni slučajevi njihova masovna pomora. Najčešće se nikada ne dozna točan uzrok pomora. Slično se događalo u više navrata i s spužvom Spongia officinalis koja je u zadnjih 20-ak godina doživjela mnogobrojne pomore te joj se populacija značajno smanjila kako u Mediteranu tako i u Jadranu. Na nekim mjestima je potpuno nestala - ispričao je Cvitković za Morski HR.
J.T.
PROČITAJTE JOŠ: