Švedska potvrdila sabotažu plinovoda Sjeverni tok 1 i 2 - pronađeni su tragovi eksploziva

Švedski dužnosnici potvrdili su u petak da su rujanske eksplozije koje su uništile dijelove plinovoda Sjeverni tok 1 i 2 koji je prenosio prirodni plin iz Rusije u Njemačku ispod Baltičkog mora, bile sabotaža, te da su pronađeni tragovi eksploziva.

Tužitelj Mats Ljungqvist izjavio je da su sve pažljivo dokumentirali, javlja RFI.

- Provedene analize otkrile su tragove eksploziva na nekoliko stranih predmeta pronađenih na mjestima eksplozija - rekao je u izjavi Ljungqvist koji vodi preliminarnu istragu.

VIDEO Eksplodirao plinovod Sjeverni tok!
Danski i švedski seizmolozi tijekom posljednjih 36 sati zabilježili su snažne podmorske eksplozije pored plinovoda Sjeverni tok, objavila je Švedska javna televizija SVT. Prva eksplozija zabilježena je oko 02.03 u noći s nedjelje na ponedjeljak, a druga u 19.04 u ponedjeljak navečer. Upozorenja o…

Ljungqvist je dodao da se tehničke analize nastavljaju kako bi se "izvukli pouzdaniji zaključci u vezi s incidentom".

Švedsko tužiteljstvo priopćilo je da će "nastavak istrage pokazati može li se ikoga formalno osumnjičiti za zločin".

Četiri velika curenja plina otkrivena su na dva plinovoda Sjevernog toka kod danskog otoka Bornholma krajem rujna, a seizmološki instituti zabilježili su dvije podvodne eksplozije neposredno prije

Istražitelji su već rekli da su preliminarni pregledi pojačali sumnje u sabotažu.

Dok je curenje bilo u međunarodnim vodama, dva su bila u danskoj isključivoj gospodarskoj zoni, a dva u švedskoj.

Krajem listopada poslan je civilni brod pod ruskom zastavom da pregleda štetu u švedskoj zoni.

Cjevovodi koji povezuju Rusiju s Njemačkom bili su u središtu geopolitičkih napetosti jer je Rusija prekinula opskrbu plinom Europi u znak odmazde na zapadne sankcije zbog invazije Moskve na Ukrajinu.

Iako cjevovodi nisu bili u funkciji kada je došlo do curenja, oba su još uvijek sadržavala plin koji je izbacivan kroz vodu i u atmosferu.

Washington i Moskva su zanijekali bilo kakvu umiješanost i upiru prstom jedni u druge.

I.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Napadi na Sjeverni tok ukazuju na početak ere takozvanog hibridnog ratovanja
Još uvijek nije sasvim jasno tko stoji iza prošlotjednih napada na plinovode Sjeverni tok u Baltičkom moru. Mnoge Zapadne zemlje naime, sumnjaju da bi se moglo raditi o činu sabotaže za koji je odgovorna Rusija. Ipak, jasno je to da su oštećenja pridonijela ionako visokim tenzijama i neminovnoj ene…