TREBAJU LI HRVATSKOJ PODMORNICE? Prije 29 godina Hrvatska je porinula najsavršeniji ratni stroj u svojoj povijesti

Današnji dan, ali 1996. godine ostao je zabilježen kao datum kad je hrvatska uspješno  napravila  najsavršeniji ratni stroj u svojoj povijesti, a to je podmornica P-01 Velebit. Nažalost, 2005. godine povučena je iz službe te od tad stoji na “coketima” u Vojarni Lora kao jedan od eksponata i podsjetnik na slavne dane  Hrvatske ratne mornarice.

Mnogi se pitaju zašto je do toga došlo, zašto su Oružane snage Republike Hrvatske (OSRH) odbacile ideju podmoničarstva u HRM, ima li šanse da se ikad vrate podmornice u sastavu HRM-a te zašto se zapustila grana OSRH na koju otpada preko 50% hrvatske površine?

Ponos mornarice prepušten propadanju nakon potrošenih baterija / Foto: Wikimedia

Kuća se gradi od temelja i zato nabavljati podmornice u HRM prije nego se riješi problem s površinskom flotom nema smisla, ali je itekako potrebno ovo spominjati u višim vojnim krugovima, dakle apsolutno DA, pogotovo s trenutnom  geopolitičkom situacijom u svijetu.

Razlog odustajanja od podmornica skupe baterije ili nešto sasvim drugo?

Da se vratimo na Velebit P-01... Istekom tvornički postavljenog roka na baterije od 5 godina, samo je donesena odluka da bi bilo preskupo kupiti nove baterije. Onda se spominjalo da bi samo za nove trebalo izdvojiti oko milijun Eura.

Nakon malo istraživanja, te stupanjem u kontakt s hrvatskim zastupnikom jedne renomirane  firme koja radi akumulatore za podmornice (Njemačka, Italije, Francuske…) cijena od prije godinu dana za akumulatore za Velebit P-01 je iznosila  200.000,00 EUR + PDV. Je li Hrvatska stvarno ugasila podmoničarstvo za 200 tisuća eura ili je netko od velikih igrača rekao: "Vi Hrvati ne smijete imati podmornice?"

Prva i jedina hrvatska podmornica Velebit - Foto: Wikimedia

Amerikanci predlagali otpis podmornica, iako smo planirali graditi još tri

Jedino službeno što znamo je da su nam Amerikanci 2002. godine, kad su radili studiju o borbenoj spremnosti OSRH, predlagali za otpis podmornice P-01 iako je HRM onda imao namjeru raditi još tri podmornice. Je li razlog želje za stavljanje diverzantske podmornice Velebit izvan operativne uporebe činjenica da je hrvatska podmornica bila sposobna polagati morske mine? Nikad nije službeno potvrđeno.

U ranijoj prošlosti nudile su nam se njemačke taketne topovnjače Type 143A Gepard s podmornicama koje bi dobili besplatno ali uz uvjet da se na njima napravi (i plati naravno) modernizacija. To je odbijeno, a njemačke podmornice type 207 kasnije su završile u Poljskoj.

Naši susjedi Talijani su onda s rusima radili na konceptu podmornice S1000, pa je i nama ponuđeno da budemo partneri u razvoju prototipa. Hrvatska je to odbila, iako su nakon razlaza između Talijana i Rusa oko ovog projekta Rusi nastavili s razvojem malih obalnih podmornica.

Foto: Marijan/Forum.hr

Jesu li hrvatskoj potrebne podmornice?

Naravno da joj trebaju jer svaki drugi odgovor bio bi neprimjeren i pokazao bi nepoznavanje geostrateških i geopolitičkih previranja u okruženju i svijetu, jer iako se geopolitika u svijetu mijenja, geografski položaj Hrvatske ostaje nepromijenjen.

Nema mjesta ni tezi da nema ugroze s mora za koju bi bile potrebne podmornice. Uostalom, sve da je i ona istinita, argument za nabavu takvih sustava je smanjenje izloženosti školovanih posada u ekstremnih uvjetima.

Foto: Depositphotos

Podmornice s posadom u moru će izazivati strah svima koji je moraju tražiti, pa makar bila i džepna podmornica. Najveća noćna mora bilo kojem zapovjedniku ratnog broda je kad vidi podmornicu na svom sonaru a još veća je kad uđe u zonu gdje bi mogla biti a ne vidi je.

Treba znati da imati podmornice u sastavu svojih oružanih snaga i u ratu i u miru je isto što i figura kraljice u šahu a to je sigurni tjelohranitelj. Trebalo bi napomenuti da Hrvatskoj ne trebaju podmornice velike kao što ih trenutno rade Norvežani i Nijemci  ( type212CD ). Nama trebaju podmornice  do 1000 tona istisnine, a trenutno se dosta toga nudi na trzištu do te tonaže. Uostalom, imamo i mi naš hrvatski idejni projekt DRAKON220 koji nažalost još uvijek nije oživio, što ne znači da neće.

Foto: Depositphotos

Može li Hrvatska sebi priuštiti podmornice?

Kao i kod prvog pitanja, odgovor je DA samo nam treba jasna vizija i pametno vođenje projekta s kojim bi usvajali nova zvanja i tehnologiju s kojim bi brodograđevna sposobnost narasla na veću razinu. To bi oživjelo i stvaranje mnogih raznovrsnih industrijskih djelatnosti, što bi  samim time uzročno otvorilo brojna visokostručna a samim time i dobro plaćena mjesta.

Svakako, uvijek je prvi korak na Vladi i svim relevantnim čimbenicima u društvu da kažu "Hrvatskoj trebaju podmornice"

"Jedino što me stvarno zastrašilo tijekom rata, bila je opasnost od podmornice."- Winston Churchill

Nastavak slijedi....

Sandi Vukasović

PROČITAJTE JOŠ:

VELEBIT Tužna priča o prvoj i jedinoj hrvatskoj podmornici | | Morski HR
Hrvatska ratna mornarica u svom sastavu imala je i podmornicu. Iako namijenjena diverzantskom djelovanju, dovršena je godinu nakon Domovinskog rata. Nosila je ime silne planine, no njena