TRGOVCI NAS PLJAČKAJU! Evo koliko sušeni bakalar košta u drugim europskim zemljama...
Prije samo dvije godine cijena sušenog bakalara u hrvatskim trgovačkim lancima bila je 22-25 eura. Prošle godine poskupio je 30 posto u odnosu na 2021., a danas je dosegao cijenu od 60 eura! Ova sušena riba tradicionalno se u Hrvatskoj priprema za Badnjak i obavezan je u blagdanskoj košarici, no zloupotrebljavaju li trgovci ovu činjenicu ili je cijena opravdana? Pokušali smo doznati koliko isti ovaj artikal košta u susjednim, ali i nekim drugim europskim zemljama.
U jednoj austrijskoj trgovini delikatesa, prodaje se sušeni bakalar u pakiranju od 1,5 kg za 45,72 EUR, gdje je ta količina i dalje jeftinija od kilograma bakalara u Hrvatskoj. Tako ćete u Austriji za kilogram bakalara izdvojiti 30,48 EUR.
U još jednoj austrijskoj trgovini, bakalar je doduše nešto skuplji, no i dalje dosta jeftiniji nego kod nas i cijena kilograma iznosi 38,5 EUR.
U Italiji pak za sušeni bakalar, ovisno o procesu njegove prerade i vrsti bakalara u jednoj od trgovina, nailazimo na raspon cijena između 19 i 44 EUR.
U drugoj talijanskoj trgovini cijena po kilogramu je 26,73 EUR i još vam za kupljena 3 kg sve lijepo dostave na adresu, fino upakirano!
Švicarci pak, za razliku od Hrvata, za Božićne blagdane ne pljačkaju građane nabijajući im cijene, već upravo za ribu koja se najčešće konzumira, daju i popuste, javila je čitateljica za portal Zadarski.hr. Cijena kilograma sušenog bakalara u Švicarskoj je oko 16 švicarskih franaka, što je zapravo oko 17 EUR.
Španjolci kao tradicionalna katolička nacija, također vole bakalar za badnjak. Kod njih smo pronašli tek sitne varijacije cijena, a izdvajamo komad bakalara između 3,5-4 kg, za 76,25 EUR. Što znači da je kilogram 20 EUR.
Ako ste pomislili: "ok, deru nas, ali to je za 20-30 posto, možda je stvar poreza, prijevoza...", pričekajte da vidite cijene u Portugalu, dakle zemlji koja također nije baš najbliža Norveškoj. Portugal je inače najveći potrošač bakalara na svijetu, no iako ima kilometrima dugu obalu uz Atlantski ocean, mnogi misle da taj specijalitet dolazi iz tamošnjeg mora, no nije tako. I Portugal ga, kao i Hrvatska, uvozi. No tamo možete za 33,95 EUR dobiti dvostruko, dakle dva kilograma!
Tako da na pitanje, pljačkaju li nas naši trgovci, zapravo i nije baš teško odgovoriti. Stoga, ako ste u mogućnosti, svakako bi bilo zgodno bakalar, ali i brojne druge namirnice nabaviti iz neke od EU zemalja. U nekim računicama isplati se i onima koji su udaljeniji od granice EU s uračunatim putnim troškovima, skoknuti na mjesečni šoping. Pa kad im padne prodaja, a državi pomanjka potrošnje građana i uplata za PDV, vjerojatno će se zamisliti i jedni i drugi i građane napokon prestati derati.
Jurica Gašpar