U luci Brbinj na Dugom otoku već tjednima stoji potopljeni brod: "Smeće pliva po uvali, a nitko ga ne vadi!"

BRBINJ - Ovaj brod već tjednima stoji potopljen u luci Brbinj na Dugom otoku.

- Vlasnik ga je tu vezao i potopilo ga je jugo, jer ga nije dobro vezao. Izvlačenje se obećava svaki dan ali skoro će 2 miseca. Smeće pliva po uvali, lagano nafta i ulje izlazi, ništa se ne događa. Ali eto, obraćam se vama, možda vi napravite dobar članak pa se institucije probude - kaže nam čitatelj.

Vlasnik: "Problem je Croatia osiguranje!"

- Brod je potopilo jugo po levantu i nema nikakvog goriva. Desila se havarija. Mi smo cijelo vrijeme medije pokušali izbjegavati, ali eto izgleda da to ne možeš kad netko slika i dojavi. 24. veljače je brod potopljen, dakle nije prije dva miseca, već tri tjedna. Problem je bila Croatia osiguranje, pa ronioci nisu mogli, pa smo ga išli krpati. Na kraju će ga Krka sub dignuti u subotu ili nedjelju. Brod ima vlasnika i ide u škver. Rupa je 4 metra puta pola metra - kaže čovjek koji se predstavio kao vlasnik Giovanni, ali se nije htio predstaviti punim imenom i prezimenom.

- Radi se o najstarijem brodu koji se bavi turizmom na Jadranu, već 125 godina - kaže i negira da iz broda cure nafta ili ulje.

0:00
/0:32

Doznajemo i da se brod nalazi na području odgovornosti Županijske lučke uprave Zadar, te je izdano rješenje vlasniku da brod i izvadi, što će, navodno, napraviti ovog petka.

- Vlasnik je dobio nalog od Lučke kapetanije za vađenje i to će morati napraviti do kraja tjedna - potvrdio je za Morski HR, ravnatelj Županijske lučke uprave Zadar, Davor Škibola.

Ukoliko se to ne dogodi, odgovornima se sprema gadna kazna, a kazniti se mogu prema dva važeća zakona, Pomorskom zakoniku i Zakonu o lučkim kapetanijama.

Pomorski zakonik nalaže da se oštećeni, nasukani ili potopljeni plovni objekti koji ometaju ili ugrožavaju sigurnost plovidbe ili znače opasnost od onečišćenja moraju po nalogu nadležne lučke kapetanije bez odlaganja ukloniti s plovnog puta.

Novčanom kaznom do 33 tisuće eura kaznit će se za pomorski prekršaj pravna osoba ako ne postupi po nalogu nadležne lučke kapetanije i ne ukloni oštećeni, nasukani ili potopljeni plovni objekt.

Zakon o lučkim kapetanijama pak daje ovlasti inspektorima da prekršajno sankcioniraju vlasnika plovnog objekta kaznom u iznosu do 6.600 eura.

Jurica Gašpar