U neretvanskim mandarinama već treći put otkriven opasni pesticid

Novi problemi za proizvođače neretvanskih mandarina, opet je u njima otkriven nedopušteni pesticid klorpirifos.

Kako javljaju iz Europske agencije za sigurnost hrane, štetna kemikalija otkrivena je u mandarinama koje su završile na tržištu Bosne i Hercegovine.

Količinu klorpirifosa od 0,031 mg/kg (ne smije biti nimalo) hrvatski su inspektori otkrili službenom kontrolom na tržištu. To znači da su uzorke mandarina uzeli izravno od neretvanskog proizvođača.

Tko se u dolini Neretve koristi zabranjenim pesticidima!? Proizvođači mandarina ljuti: “Zna se krivac!”
Nedavno je odjeknula vijest da je s granice sa Srbijom vraćena pošiljka neretvanskih mandarina. U plodovima su pronađeni ostaci pesticida klorpirifosa, u Hrvatskoj zabranjenog još 2020. Mnoge je to iznenadilo jer mandarine su voće koje zahtijeva minimalnu zaštitu. Inače, u mandarinama za Srbiju, od…

Uzorak je uzet još 20. studenoga, a nakon nalaza Hrvatska je odmah o svemu izvijestila službena tijela u BiH. Uz to, uništene su sve mandarine proizvođača koji je koristio sporni pesticid, inače već godinama zabranjen na tržištu EU-a, piše Danica.

Bacaju se tisuće tone mandarina, šteta već sad preko tri milijuna eura!
Proivođači i otkupljivači mandarina s područja Neretve ove će sezone zbrajati štetu koju im je nanijela sredozemna voćna muha. Tehnika suzbijanja tog nametnika uspješno se na zadovoljstvo svih u lancu provodi više od 15 godina, no ne i ove, pa se bacaju tone mandarina. Proizvođači i struka na počet…

Nedavno je i kontrolom na prodajnim mjestima u Hrvatskoj otkriven klorpirifos (chlorpyrifos) u mandarinama koje su se prodavale u Hrvatskoj i Sloveniji. Zemlja prijave bila je Hrvatska. Prije toga mandarine s tragovima klorpirifosa otkrivene su i u pošiljci za Srbiju.

Klorpirifos je na području EU-a, dakle i u Hrvatskoj, potpuno zabranjen u travnju 2020. godine. Brojne studije pokazale su kako izloženost tom pesticidu može utjecati na neurološki razvoj djece te oštetiti još nerođeno dijete.

Studije i epidemiološki nalazi povezuju ga i s poremećajima u razvoju mozga, hiperaktivnošću, zaostajanjem u rastu, smanjenim kvocijentom inteligencije, navodi se u odluci Europske komisije o zabrani njegove upotrebe.

Klorpirifos je potpuno zabranjen u RH zbog dokazane gentoksičnosti i neurotoksičnosti i pesticidi koji ga sadrže, ne smiju se uopće koristiti u poljoprivrednoj proizvodnji.

A.B.