VIDEO U Savudriji izbetonirali zaštićeni dio prirode, a preko stopa dinosaura postavili željezni most!

SAVUDRIJA - Zaštićeni dio prirode u Savudriji, ostaje samo na papiru zaštićen, jer je u potpunosti uništen, kažu aktivisti koji već tjednima glasno, ali uzalud upozoravaju javnost i odgovorne na devastaciju prirode gradnjom gradske šetnice za koju će Grad Umag izdvojiti 1,2 milijuna eura.

Napravljen je elaborat kojim je procijenjeno kako nije potrebna izrada Studije utjecaja na okoliš za šetnicu, iako je sve omeđeno i visokim zidom od armiranog betona u debljini 30 centimetara. A elaborat nije uzeo u obzir stope dinosaura koje se nalaze na tamošnjoj stijeni i zbog kojih je ovo područje zaštićeni dio prirode.

Foto: Monika Bonazza

Umjesto toga, izvođači su odlučili postaviti željezni most preko 95 milijuna godina starih stopa dinosaura, koji će, kažu lokalci, dodatno nagrditi ovaj prostor.  

- Most je ovdje, onaj koji smo znali da kupujemo....kako bi zaštitili zaštićeno područje, a sve okolo slomljeno, uništeno i razbijeno i nije važno...tuga.... - kaže aktivistica Monika Bonazza, koja je i snimila ovu situaciju.  

- S obzirom na sva zadnja saznanja, svu borbu, skupove, snimanja, informiranja i pokušaje probijanja kroz medije, činjenica na terenu o devastaciji obale te izgradnje šetnice na totalno neprimjerenom mjestu koji ukazuju na nepotrebno pretjerano štetan način izgradnje lomljenjem, a sa ciljem pogodovanja isključivo investitoru, trošenje javnog novca za to, te nakon dodatnih dobivenih prijetnji Vojislava Gajića prema meni i mojoj sigurnosti, sada više nema odbijanja nikakvih sjednica od Grada Umaga koji je doveo građanstvo u položaj nesigurnosti jer se Inicijativa aktivistički bori za prava očuvanja pomorskog dobra i zaštite privatnih posjeda građana, te se vrši degradacija i teror prema običnom čovjeku koji ima pravo na izražavanje vlastitog mišljenja i informiranje javnosti o pravom stanju sa kojime nas oni nisu htjeli upoznati, a dužnost im je. Informacije su dvosmislene, skrivene i nepoštene prema građanima.

Stoga ćemo tražiti izvanrednu sjednicu Gradskog vijeća da nam odgovore kakve su to investitore sumnjivih namjera doveli u naš kraj te da nas upoznaju sa svim detaljima ove gradnje te svih budućih planova o kojima želimo biti široko i lako dostupno informirani kako se ovakve greške nikada ne bi ponavljale - poručuje Bonazza.  

Foto: Monika Bonazza

- Stope dinosaurusa su evidentirane prije gotovo 15 godina, no niti jedno nadležno tijelo nije nikada poduzelo radnje koje bi zaštitile spomenute stope ili samo bar obilježilo područje. Nadalje, pristup nalazištu je do početka realizacije šetnice bio „pod okupacijom“ zbog uzurpacije pomorskog dobra od strane stranih državljana, vlasnika čestica u zaleđini. Dakle, jasno je o kakvoj je nebrizi riječ svih onih koji se sad javljaju, kazao je o ovom slučaju u travnju za Istru24 umaški gradonačelnik Vili Bassanese, koji je ovaj prirodni spomenik, izgleda, odlučio "zaštititi", okivajući ga betonom i željezom.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Snažna reakcija Nature Histrice oko devastacije istarske obale s tragovima dinosaura
Iz Javne ustanove Natura Histrica reagirali su na izjave umaškog gradonačelnika Vilija Bassanesea oko problema pri izgradnju šetnice u Savudriji. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti: - U tekstu naslova Betonski horor na plaži u Savudriji; bageri i pikameri razvaljuju Crveni vrh koji je objavlj…
VIDEO: HOROR U SAVUDRIJI Srbijanski tajkuni bagerima i pikamerima razvaljuju zaštićenu obalu s tragovima dinosaura!
Dok Hrvatska i Slovenija vode političku bitku oko Piranskog zaljeva ili Savudrijska vale, za to vrijeme vlasnici Petram resorta, srpski tajkuni Gajić i Kostić, betoniraju svoj dio mora i obale. Cijeli posao kontrolira arhitektica Maja Bručić koja je, osim hotela, projektirala i plažu i g…
ZBOGOM OKUPACIJI POMORSKOG DOBRA Građanima konačno omogućen slobodan pristup moru na cijelom području Umaga | | Morski HR
Dovršena je još jedna faza projekta Umaške promenade, šetnice uz more duge oko 40 kilometara, čime je konačno omogućeno građanima da slobodno pristupe pomorskom dobru, što dosad nije bio slučaj