U sjevernom dijelu Tihog oceana nalazi se "otok smeća" 7 puta veći od površine Hrvatske i njenog mora!

Za "otok smeća" prvi se put saznalo 80-godina 20. stoljeća. Ovaj plutajuće smeće nalazi se negdje na pola putu između Havaja i Kalifornije. Veličina otoka smeća premašuje milijun i pol kilometara kvadratnih.

Problem pacifičkog otoka smeća postao je simbol globalne plastične krize i fokus napora za čišćenje oceana, poput onih koje provodi organizacija The Ocean Cleanup, koju je 2013. osnovao Boyan Slat, Nizozemac hrvatskih korijena.

Iz oceana su do sad izvukli više od 385 tona plastičnog otpada, uglavnom iz Velikog pacifičkog otoka smeća. 

Nevjerojatan je podatak da između "bajkovitih" Havaja i Kalifornije pluta gigantska sramota koju je čovjek stvorio. Istraživači tvrde da je 42% plastike koja tamo pluta čine ribarske mreže. Sve skupa teži gotovo 100 tisuća tona, piše USA today. Da stvar bude gora, ovaj "otok smeća" nije samotan. U Pacifiku se nalaze još pet sličnih otoka smeća.

Jadran je također "rob plastike"

U Hrvatskoj je riječ o rijeci Neretvi, za koju procjenjuju da godišnje u more izbaci oko 125 tona plastike. U Albaniji su 4 rijeke s ušćem u Jadranu, a riječ je o rijekama: Bojani za koju procjenjuju da godišnje izbaci oko 150 tona plastike, o rijeci Ishmi također za koju procjenjuju da godišnje izbaci oko 500 tona plastike, te o rijekama Lumi s procijenjenih 235 tona plastike godišnje, te o rijeci Ishmi s procijenjenih oko 157 tona plastike godišnje.

Procjene su napravljene za velik broj manjih i većih obalnih gradova i otoke. Detaljniju analizu možete pronaći na internetskoj stranici The Ocean Cleanup.

J.T.