U Stobreču otkriveno očuvano grčko naselje staro minimalno 3500 tisuće godina, a pronađen je i pribor za krpanje ribarskih mreža!

Privatna parcela u starom dijelu Stobreča na kojoj se planira stambena izgradnja, tek desetak metara od mora, otkrila je pravu senzaciju, piše Dalmacija danas.

Arheolozi su naime, unutar ove grčke naseobine, otkrili i u cijelosti istražili 70-ak metara dugačak helenistički bedem, što ga čini najdužim na području Hrvatske.

Ovo je područje kao urbanizirano naselje postojalo već zadnjih nekoliko stoljeća prije Krista.

- Epetij je, u kontekstu svojevrsne kulturne interakciji novopridošlih Grka i lokalnog stanovništvu odigrao vrlo važnu ulogu u prenošenju tih novih civilizacijskih tekovina i tako sudjelovao u korjenitim promjenama koje su se odvijale u vrlo dramatičnom razdoblju, a to je prelazak iz prapovijesti u ranu povijest - istaklnula je voditeljica istraživanja Marina Ugarković.

Trenutno su u tijeku opsežna arheološka istraživanja koja traju od kraja travnja 2024. Trenutno je istražena površina na oko 700 metara kvadratnih.

- Riječ je o bedemu iz grčkog perioda koji je istražen u dužini od nekih 70 metara, koji ima širinu od 3 i pol metra, a u određenim dijelovima je očuvan u preko 3 i pol metra visine. To ga čini monumentalnim i stavlja uz bok svjetskim arheološkim nalazima. Ta visina se sada ne može vidjeti zbog kiše i podzemnih voda. Bedem je iz grčkog perioda, ali su na njemu vidljive višestruke promjene koje su se zbivale u vrijeme rimskog razdoblja. Tako dijelovi bedema leže na drvenim šipovima zbog stabilizacije bedema što je dosta rijedak i impresivan nalaz. Pretpostavlja se da je ovo u to doba bilo močvarno tlo. Osim bedema, pronađeni su ostaci raznih kamenih struktura iz raznih perioda s popratnim sitnim predmetima iz svakodnevnog života i to iz razdoblja prapovijesti, helenizma, Rima i kasnog Rima. Možemo izdvojiti sedam keramičkih peći koje se nalaze uz sam bedem iz kasnog Helenističkog doba. Potom fino zidani rimski kanal kao dio vodno-kanalizacijskog sustava, temelj rimske fontane - dodala je voditeljiva istraživačkog tima.

Niz posuđa, novčića...

- Pronađen je niz posuđa koja se odnose na svakodnevna posuđa, transportno posuđe (amfore) koji govore o proizvodnji i trgovini ovog kraja, ostataka životinja i mekušaca koji govore i prehrani i to kroz duži kontinuitet. Imamo metalnih predmeta, novčića, brončane igle za krpanje ribarskih mreža, ukrasa, dijelova mozaika, dijelova nakita. Preliminarna obrada se radi na samom terenu. Nakon kategorizacije predmeti se peru i opisuju. Materijal se privremeno pohranjuje u Arheološkom muzeju Split, a dio na restauraciju - zaključuje Ugarković.

J.T.