Udružili se protiv propadanja samostana i njegovog predivnog parka
DAJLA - Kako bi se vratio ugled i obnovilo povijesno zdanje u Dajli, nastavlja se upoznavanje javnosti sa sadašnjim, zabrinjavajućim stanjem Benediktinskog samostana, odnosno ladanjske vile s parkom.
Mještani naselja Dajla kod Novigrada, okupljeni u građanskoj inicijativi 'Dajla živi' i udruzi 'Za stare i mlade' i ove su godine, nakon lanjske premijere, organizirali poučnu, humanitarnu i zabavnu manifestaciju kojom žele ukazati na vrijednost nekadašnjeg Benediktinskog samostana, odnosno ladanjske vile s parkom koji sve teže odolijevaju zubu vremena.
To zdanje iz druge polovice 19. stoljeća jedno je od najvrjednijih kulturnih spomenika na području Novigrada te jedno od rijetkih neoklasicističkih građevina na hrvatskoj obali.
Organizatori ovom manifestacijom humanitarnog karaktera žele potaknuti revalorizaciju lokalne kulturne baštine te ukazivanje na propadanje velebnog Benediktinskog samostana i njegovog predivnog parka, tik uz more.
Pripremljen je i ove godine bogat program u kojem su uživali mještani Dajle i brojni gosti. U edukativnom djelu programa dobra poznavateljica povijesti Dajle i samostana Kristina Kulišić održala je interaktivnu radionicu 'U potrazi za tajnama Dajle'.
Bilo je zanimljivo čuti mnogo povijesnih, pa i manje poznatih detalja, o naselju Dajla koje je kroz stoljeća bilo stjecište burnih povijesnih događanja koja se stoljećima odigravaju oko jednog od rijetkih istarskih ladanjskih kompleksa smještenih uz more.
Riječ je o vrijednoj arhitektonskoj cjelini s kraja 18. i početka 19. stoljeća koja svoj današnji izgled dobiva 1839. godine na temelju nacrta francuskog arhitekta Gabriela Le Terriera de Manetota. Kompleksom dominira zgrada u klasicističkom stilu, bočno su dvije barokne zgrade koje među sobom formiraju dvorište i park koji kroz portal vodi na obalu.
Tu je i crkva svetog Ivana Krstitelja, kapelanov stan te cijeli niz gospodarskih zgrada, kao i prostrano poljoprivredno zemljište. Cijeli kompleks je, nakon promjene vlasnika i upravitelja, ponovo pripao Benediktincima koji Dajlu pretvaraju u ugledno središte. Benediktinska zajednica u Dajli je djelovala od 1859. do 1948. godine.
Kako bi se vratio ugled i obnovila povijesna zdanja nastavlja se upoznavanje javnosti sa sadašnjim, zabrinjavajućim stanjem objekata pa se i kroz ovakve manifestacije pokušava doći do pravih rješenja. Okupili su se i ove godine brojni gosti koji su, uz ostalo, sa zanimanjem razgledali izložbu starih fotografija koje su donijeli mještani, kao i likovnim radovima članova Udruge 'Atelier Agata' iz Novigrada izloženih uz morsku obalu, piše Glas Istre.
Cijeli članak pročitajte OVDJE.
B.K.