Ugostitelji zabrinuti zbog problema koji će ih snaći u novoj turističkoj sezoni

Ovogodišnja sezona je završila, međutim, ugostitelji su već okrenuti idućoj u kojoj bi se, kažu, mogli suočiti s problemima. Traže se rješenja kako izaći na kraj s visokim cijenama energenata i nedostatkom radne snage.

- Preko 18 milijuna dolazaka, više od 104 milijuna noćenja; međutim, ono što je još važnije, a to su oni financijski pokazatelji. Prema prvim pokazateljima iz sustava fiskalizacije u segmentnu turizma i ugostiteljstva, čak je za 36 posto više fiskaliziranih računa - rekla je Monika Udovičić iz Ministarstva turizma i sporta.

Prema turističkim pokazateljima, Hrvatska je 6. najuspješnija destinacija u svijetu. Ipak, pogled na iduću godinu itekako zabrinjava.

- Što nam sljedeće godine jeste problem, ne samo što ste spomenuli, to što će biti velika cijena energetskih derivata, također imat ćemo problem nedostatka turističkih radnika - ističe Nedim Jašić, iz Svjetske turističke organizacije. Dodaje da će Europa sljedeće godine imati taj dvostruki izazov.

Turizam traži velika zapošljavanja.

- Ove turističke sezone zaposleno je više od 11 tisuća naših nezaposlenih radnika - kaže Ruža Hrga, pomoćnice ravnatelja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za HRT.

A kako bi se sezona mogla odraditi, moralo je biti uvezeno čak tri puta više radnika.

- Trideset tisuća je za potrebe ugostiteljstva, dok je 38 tisuća za potrebe graditeljstva - dodaje Hrga.

Uz sada već redovite probleme s radnom snagom, ugostitelje, kao i većinu drugih, zabrinjavaju cijene energenata.

- Poskupljenje energenata koje na neki način stvara lančanu reakciju u daljnjim poskupljenima, i da je to ono što najviše brine posebno poslije 1.travnja 2023., koliko će utjecati na poslovne planove koji su se krojili na jedan posve drugačiji način - kaže Nikolina Farčić, predsjednica Ceha ugostitelja udruženja obrtnika Dubrovnik i Dubrovačko-neretvanske županije.

Osim produljenja mjera, ugostitelji od Vlade traže porezne olakšice, kako bi se barem malo primaknuli konkurentima s Mediterana.

- Ne samo na Mediteranu, moramo naglasiti da je porezna opterećnost hrvatskog ugostiteljskog i turističkog sekotora jedna od najvećih u svijetu. Pa ako uračunamo 25 posto plus onog lokalnog 3 posto poreza na potrošnju, možemo doći do 28 posto poreznog opterećenja za taj sektor - rekao je Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore.

Iduća godina počinje uvođenjem eura. Hoće li to biti plus ili minus za hrvatski turizam, brzo će se pokazati.

I.G.