Umag, jedan od predvodnika zelene tranzicije u Hrvatskoj

Grad Umag je jedan od predvodnika zelene tranzicije ne samo u Istri nego u cijeloj Hrvatskoj. Još 2010. započeli su projekte kojima su primarni ciljevi bili zaštita okoliša i smanjenje ekološkog otiska.

- Tada smo imali tri osnovne smjernice - plinofikaciju, gospodarenje otpadom i vodozaštitno područje, odnosno izgradnju aglomeracije s pročistačem. Plinofikacija je gotova i većim dijelom je u funkciji, a isto tako je i s gospodarenjem otpadom. Jedan dio deponija smo sanirali 2017., a sada smo u fazi sanacije drugog dijela, što bi trebalo biti gotovo do kraja godine. Također smo u izgradnji reciklažnog dvorišta i sortirnice za inertni građevinski otpad, što bismo imali jedini u Istri. Što se tiče vodozaštitnog područja, ono je izgrađeno i aglomeracija je u toku i razvija se, a izgrađen je i uređaj za pročišćavanje koji je u probnom radu - kaže Jelena Nekić iz Grada Umaga.

Sada su glavna tema obnovljivi izvori energije. Kako ističe Nekić, Umag je orijentiran na solarne elektrane i uređenje zelenog područja.

- Još 2014., kada je sve išlo preko gradova, kod nas je bilo potpisano preko 200 ugovora s građanima za obnovljive izvore. Nakon toga je sve išlo preko fondova i tu su građani jako malo prolazili. Zato smo im odlučili pomoći sufinanciranjem projektne dokumentacije, a u idućoj godini ćemo sufinancirati i ugradnju elektrana - kaže Nekić.

Pored toga, i sam Grad radi na izgradnji solarnih elektrana na svojim objektima.

- Prije više od mjesec dana počeli smo projektirati prvu elektranu na zgradi nove tržnice snage 30-ak kW, koja će pokrivati potrošnju tržnice, a ostalo će davati u mrežu. Pored toga, u fazi smo projektiranja solarnih elektrana na školama, vrtićima, domu umirovljenika i Pučkom otvorenom učilištu u centru grada. Sve to skupa trebalo bi biti 330 kW, a povrat investicije sedam godina s današnjim cijenama. Ako se poveća cijena električne energije, to bi moglo biti i kraće - ističu iz Grada Umaga, gdje pod panele namjeravaju staviti još neka područja.

- Razmatramo površine koje su pogodne na način da se ne moraju mijenjati prostorni planovi. Na primjer sanirana odlagališta otpada, neka parkirališta. Dakle, velike površine koje imaju infrastrukturu i dale bi se spojiti na mrežu uz minimalne troškove. To je nekoliko hektara ukupno na više lokacija i ti projekti će služiti većinom za davanje energije u mrežu - ističu iz Grada Umaga.

I.N.