TUŽNO Umro je admiral Hrvatske ratne mornarice, MORH ga nije ni spomenuo!

SPLIT - U Splitu je  21. studenoga 2022.  u 86. godini života preminuo umirovljeni admiral Hrvatske ratne mornarice Josip Erceg. Bio je jedan od pet aktivnih generala i admirala koji su napustili JNA i priključili se obrani Hrvatske.

Josip Erceg rođen u Vrgorcu 1936. godine. Srednju brodograđevnu školu završio je u Rijeci 1954., a Vojno-pomorsku akademiju 1957. godine. Po završetku Vojno-pomorske akademije raspoređen je na brodove JRM na kojima je obnašao dužnost od zapovjednika broda do  načelnika Stožera  flote i v. d. komandanta flote JRM. Čin kontraadmirala dobio je 1986. godine, javlja Maxportal.

Sredinom 80-ih imenovan je načelnikom Centra visokih vojnik škola JRM u Splitu, odakle je  u lipnju 1990. premješten na dužnost načelnika štaba Komande VPO. S te dužnosti smijenjen je 21. lipnja 1991. nakon demonstracija ispred zapovjedništva Vojnopomorske oblasti u Splitu 6. svibnja te godine, kad je poginuo vojnik JNA, Makedonac Saško Gešovski, a ranjen njegov kolega Toni Najev.

Vrh JNA je tražio od admirala Ercega da puca na prosvjednike, a on je to odbio. Smijenjen je i prebačen je u Upravu JRM u Beogradu gdje je formalno postavljen na nižu birokratsku poziciju.

JNA je napustio 12. rujna 1991. i preko Mađarske i Slovenija došao u Hrvatsku i stavio se na raspolaganje Hrvatskoj vojsci.  Od 12. listopada 1991. zapovjednik je Operativne grupe Istra sa sjedištem u Puli gdje je vodio organizaciju i pripremu HV-a i pregovore s JNA.

Potkraj ožujka 1992. stavljen je raspolaganje JNA i priveden u pričuvu u činu kontraadmirala Hrvatske ratne mornarice.

Sramota Ministarstva obrane

Amiral Erceg tiho je, u krugu obitelji, na splitskom groblju Lovrinac pokopan  25. studenoga 2022.  godine.

Zanimljivo je da MORH-ova Služba za odnose s javnošću nije objavila ni jednu crticu ni obavijest o smrti admirala Josipa Ercega. Poznavatelje odnosa u MORH-u ta činjenica ne čudi jer se žale da Ivana Franić, glasnogovornica  MORH-a i Ivana Valentić Mikšik, šefica  Samostalnea službe za odnose s javnošću i izdavaštvo, kao da se trude raditi što manje.

Posljednjih dana nekoliko umirovljenih generala nam se žalilo da upravo iz tog sektora dolaze zapreke za tiskanje knjige Leksikona  autoriziranih biografija generala i admirala OS RH, koja je već prozvana “knjigom časti pobjedničke Hrvatske vojske”.

Osim osmrtnice crticu o smrti admirala Ercega nije objavila ni Slobodna Dalmacija.

U vrijeme agresije na Hrvatsku tadašnja JNA imala je  235 generala, a Hrvata bilo 26. Njih 20 rođeno je u Hrvatskoj, tri su rođena u BiH, a po jedan u Srbiji, Crnoj Gori i na Kosovu. U obranu Hrvatske uključilo se njih pet: admirali Josip Erceg i Božidar Grubišić te generali  Josip Ignac, Petar Stipetić i Ivan Štimac.

Drugi poznati generali koji su proizašli iz JNA, kao npr. Janko Bobetko, Martin Špegelj, Anton Tus ili Imra Agotić i Davor Domazet Lošo, već su bili u mirovini ili nisu imali tako visoke činove. Bobetko je 1971. bio isključen iz JNA,  Špegelj i Tus bili su u mirovini,  Agotić je JNA 1991, napustio u činu pukovnika, a Lošo imao čin kapetana fregate kad je prešao u Hrvatsku vojsku.

D.G.