UŠATE NAPADAJU KUPAČE Stručnjaci kažu: "Nije to ništa novo!"

Turisti u španjolskom ljetovalištu Benidormu upozoreni su na napade riba jer je Sredozemno more postalo neobično toplo.

Više od 15 ljudi dnevno traži prvu pomoć na plažama Alicantea nakon što su ih ugrizle neustrašive ušate (Oblada melanura) - male sive ribe s crnom točkom na repu.

Navodno ih privlače madeži, bradavice ili male rane na koži - osobito na starijim ljudima.

Ribe, koje mogu dostići i do 30 cm duljine sišu krv, pa čak i ostavljaju zube na rukama, nogama i leđima svojih žrtava.

Posljednjih dana bilo je nekoliko slučajeva na poznatoj plaži Poniente u Benidormu, piše španjolski list Informacion.es.

Stručnjaci kažu da je zbog vrlo toplog vremena temperatura mora mnogo viša od normalne i to je podiglo metabolizam ribe, povećavajući njihov apetit.

Klimatološki laboratorij Sveučilišta u Alicanteu kaže da je temperatura mora između 29 i 30 stupnjeva.

Institut za obalnu ekologiju svjestan je ove pojave već nekoliko godina jer je sredinom kolovoza 2017. prijavljen službi za spašavanje i prvu pomoć Alicante.

Oblada melanura, znanstveni naziv najagresivnije vrste ovog ljeta, češće se vidi kod otočića Tabarca, gdje ih turisti hrane u luci, pet milja od kopna. Međutim, ove godine se približavaju obali, prenosi Daily Mail.

Glasnogovornik španjolskog Odjela za morske vrste rekao je:  

- Ovo je riba koja se navikla hraniti. Može postojati velika gustoća naseljenosti i oni ne bježe od ljudi, stoga kljucaju rane.

Kupačima se savjetuje da ne idu u more s nakitom koji sjaji jer to može dovesti do povećane mogućnosti napada ove i sličnih vrsta riba.

Oblada melanura ili ušata

Pero Ugarković: "Ništa novo, a kod nas zabilježeno na području Istre"

- Napad ušata na kupaće u ljetnom periodu nije nešto novo. Takvi napadi prijavljivani su širom Mediterana, a kod nas ih je najviše bilo na području Istre - kaže Pero Ugarković s Instituta za oceanografiju u Splitu.  

- Već dugo se špekulira što je uzrok ovih napada, pa se tako spominje nedostatak ostalih izvora hrane, brži metabolizam zbog veće temperature, što naravno može biti točno. Također navodi se da napadaju najviše bradavice, madeže i nakit.

Ja bi još uz to naveo mogućnost, po mom mišljenju, da ribe prirodno skidaju parazite s većih životinja. Nisam vidio da je itko snimio to ponašanje kod ušata, ali neke druge ribe to rade, npr. grupa šaraga je snimljena kako skida parazite s bucnja - poručio je Ugarković.

D.G.

PROČITAJTE JOŠ:

DROGA IZ MORA Riba koja izaziva halucinacije
Sarpa salpa, salema porgy, ili salpa, vrsta je ribe koja može izazvati mučne halucinacije, a neki povijesni izvori navode da su je Rimljani konzumirali ciljano - jer se radi o najjačem ‘tripu’. Čini se da su se još Rimljani drogirali ribom poznatom kao ‘salema porgy’ (kod nas poznatija kao ‘salpa’)
Stručnjakinja s Ruđera identificirala meduze koje uzrokuju opekline kod Zadra
Nakon što je Morski HR prenio vijest o neidentificiranoj vrsti meduze koja je uzrokovala opekline nekoliko kupača uz obalu Zadra, javila nam se dr. Tjaša Kogovšek iz Centra za morska istraživanja pri Institutu Ruđer Bošković u Rovinju. - U našoj aplikaciji Crafting the sea koju smo objavili 16. kol…
Stručnjak pojasnio: Morske kornjače ne napadaju, ako vas je ugrizla, branila se!
Morska kornjača, glavata želva, u plićaku na plaži otoka Čiova ugrizla je kupačicu za leđa i ostavila crveni trag promjera desetak centimetara. Napadi morske kornjače u Jadranu vrlo su rijetki, a razlog je samoobrana što je i ovdje bio slučaj. Morska kornjača samo se branila se od ljudskog dodira.…