Uskrsni je ponedjeljak i na Lopudu je vrijeme za igru "na vaje"

Na Lopudu, jednom od elafitskih otoka, tradicionalni uskrsni običaj, nakon uskrsne mise, je igra "na vaje". Ovaj neuobičajeni običaj prisutan je već više stotina godina, a prenosi se s generacije na generaciju tako da i najmlađi sudjeluju u igri.

Poslije uskrsne mise - na plažu. Vrijeme je za igru "na vaje".

- Ovo je tradicija koja zapravo nije istraživana pa ne možemo reći koliko je duga. Međutim, možemo garantirati za 200 zadnjih godina - kaže Davor Magel, Lopud.

Bacanjem oblutaka određuje se redoslijed kojim će igrači zakotrljati jaje s tzv. kule. Najčešće ih sudjeluje šestero, a cilj je pogoditi neko jaje na "vaji" - terenu za igru.

- Od djetinjstva na ovome otoku, pošto imamo pješčanu plažu, to je bilo obvezno. Tu bi se skupili stari ljudi koji bi nas učili i tako se to prenosi s generacije na generaciju, govori za HRT Magazin Pero Kuljevan, Lopud.

Tako je i danas - a igra se kroz cijeli tjedan, do Malog Uskrsa.

- Htjela sam nastaviti običaj mojih roditelja. I kad sam prvi put čula činilo mi se dosadno, ali zapravo je jako zanimljivo - kaže Nina Konjuh, 11 godina.

Dvanaestero školaraca, koliko ih ima na Lopudu, vrlo je brzo usvojilo pravila, ali i taktike igre.

- Gađaš jedno jaje, bilo koje, i ciljaš jaje koje ti želiš - kaže Melanija Obuljen, 11 godina.

A najzanimljiviji je, naravno, dobitak.

- Kad pogodiš nečije jaje, svi ti daju 50 centi - kaže Andro Tolja, 10 godina.

No, u igri "na vaje" postoji socijalna komponenta koju određuje upravo redoslijed igrača.

  • Ovi koji je pogodio, on ne može više bit među zadnjima da pogađa, nego se njega kažnjava tako da ga se stavlja na prvo mjesto, a kad je na prvom mjestu on je izložen svima da bude pogođen, kaže Davor Magel, Lopud.

U ovu lopudsku tradiciju u početku su bili uključeni samo muškarci. S vremenom se to promijenilo.

- Predivno smo se organizirali sada za blagdan Uskrsa, svi smo se aktivirali i održali taj blagdanski duh - kaže Ružica Mirković Mihajlović, djelatnica OŠ Antuna Masle Orašac, Područna škola Lopud.

A oni najmlađi, iako ih nema puno, pravi su čuvari običaja svoga otoka.

I.N.