Uspješna promocija pomorske i ribarske baštine Mošćeničke Drage kroz projekt Adriatic PorTLand Interreg Italija-Hrvatska

MOŠĆENIČKA DRAGA - “Drvena barka je živo biće. Ima dušu”, riječi su to Josipa Rubinića, mladog brodograditelja iz Mošćeničke Drage koje su, kao i priča o brodograditeljskoj obitelji Rubinić, posebno odjeknule u zanimljivom videu o pomorskoj i ribarskoj baštini Mošćeničke Drage snimljenom u sklopu uspješno završenog projekta Adriatic PorTLand. Program prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027, kojem kao projekt malog opsega pripada Adriatic PorTLand, upravo je u aktivnostima ovog projekta prepoznao primjer dobre prakse koji posebno ističe putem svojih komunikacijskih kanala. Time se dodatno potvrđuje uspješnost suradnje talijanskih i hrvatskih partnera.

Projekt Adriatic PorTLand Italija-Hrvatska okupio je partnere s obje strane Jadrana, a to su vodeći partner Ustanova-Istituzione "Kuća o batani-Casa della batana" iz Rovinja-Rovigno, Općina Mošćenička Draga u suradnji s Ekomuzejom Mošćenička Draga i Katedrom Čakavskog sabora općine Mošćenička Draga, talijanska općina Cesenatico i tamošnji Pomorski muzej te udruga TVB (Tradicijske venecijanske barke) iz općine Battaglia Terme. Za razliku od dosadašnjih sličnih projekata u čijem je fokusu isključivo bila obalna maritimna baština, AdriaticPorTLand je imao za cilj razvoj strukturiranog plana integracije turističkih ponuda obale i zaleđa s unutrašnjim vodnim putevima kroz valorizaciju tradicijske plovidbe koja je kroz povijest povezivala ove zajednice. Također, cilj je bio značajno ojačati ulogu kulture u razvoju održivog turizma, posebno u pogledu smanjenja sezonalnosti i prekomjernog broja gostiju na obalnim destinacijama.

Projektne aktivnosti podrazumijevale su razmjenu znanja i iskustava u organizaciji svakog od partnera te kreiranje zajedničke strategije kroz četiri događanja (regate) te četiri Exchange laba, odnosno radionice s praktičnim i teorijskim dijelom namijenjene gostujućim partnerima, ali i dionicima lokalne zajednice. Svaki partner snimio je i promotivni video kako bi predstavio svoje uspješne baštinske prakse, a napravljen je i jedan zajednički koji zrcali suradnju hrvatskih i talijanskih partnera. Svi su videi dostupni na službenim web stranicama projekta www.italy-croatia.eu/web/adriaticportland kao i drugi rezultati te cijeli tijek brojnih aktivnosti. 

O rezultatima projekta prof.dr.sc. Robert Mohović, profesor na Pomorskom fakultetu u Rijeci i predsjednik Ekomuzeja Mošćenička Draga kaže:

- Nakon završetka projekta Adriatic PorTLand dojmovi su vrlo pozitivni jer je realizirano više konkretnih aktivnosti, no posebno veseli razmjena iskustava i suradnja s partnerima koja je bila na zavidnom nivou stoga se radujemo realizaciji zajedničke strategije tijekom 2025. godine. Projekt je na europskoj razini prepoznat kao dobar primjer brojnih načina očuvanja pomorske i riječne baštine, pa je na službenoj Interregovoj web stranici projekta Adriatic PorTLand u svrhu promocije izdvojeno nekoliko najatraktivnijih priča među kojima je svoje mjesto našla tradicijska brodogradnja Mošćeničke Drage što nam je posebno drago.

Osim što smo kroz ovaj  projekt uspjeli financirati i realizirati manifestaciju Smotra i regata tradicijskih barki na jedra "MALA BARKA - Štorija od mora 2024" i sudjelovati na manifestacijama partnera u Rovinju i Cesenaticu, vrlo vrijedan i inovativan dio projekta bila je organizacija i sudjelovanje na Exchange Labovima svih partnera. U tom segmentu, osim što smo vidjeli čime raspolažu partneri u baštinskom smislu posebno je bilo zanimljivo razmijeniti iskustva u očuvanju i revitalizaciji pomorske baštine, kao i modelima upravljanja i održivosti. Vrlo smo zadovoljni što su na Exchange Labu u našoj organizaciji sudjelovali brojni lokalni dionici. Teorijski dio Exchange Laba uključivao je moju prezentaciju pomorske baštine na području Mošćeničke Drage i Kvarnera te tematsko predavanje o korištenju baštinskih resursa u turističkoj ponudi dr. sc. Elene Rudan. Nakon toga je slijedila analiza potencijalnih modela korištenja resursa pomorske baštine u turizmu i rasprava koju je moderirala Manuela Hrvatin. U praktičnom dijelu, uz vođeni razgled "Kuće od mora",  sudionici Exchange Laba su imali jedinstvenu priliku prvi se okušati u veslanju netom obnovljenom brsečkom batanom (patanom) koja je svečano inaugurirana na samom početku manifestacije. Uz sudjelovanje rovinjskih partnera demonstrirano im je desetak načina tradicijskog veslanja, a upoznali su se i s karakterističnim načinima vezanja mornarskih čvorova".

O sudjelovanju na održanim Exchange Labovima kod drugih partnera i stečenim iskustvima Zoran Soldatić, suradnik za EU projekte Općine Mošćenička Draga, kaže: "U sklopu projekta Adriatic PorTLand organizirani su Exchange Labovi kod svih projektnih partnera tijekom kojih su nastale nove ideje koje mogu pomoći u razvoju turističke ponude bazirane na očuvanju naše pomorske i ribarske baštine. Na Exchange Labovima se moglo iz prve ruke vidjeti kako se u pojedinim sredinama valorizira i čuva baština vezana uz riječnu i morsku plovidbu. Tako smo u Battaglia Terme vidjeli škver, posljednje malo brodogradilište gdje se popravljaju stare i izgrađuju nove drvene barke za riječnu plovidbu. U Rovinju učili smo veslati na rovinjskoj batani, dok smo u Cesenaticu vidjeli kako mlade generacije mogu pomoći u valorizaciji baštine koristeći moderne društvene mreže".

Vrijedan rezultat svih zajedničkih projektnih aktivnosti je zajednička Strategija koja je obuhvatila već poznate vizije, ali i neke nove te koja će biti pomoć u daljnjem vođenju i realizaciji pojedinih segmenata očuvanja, prezentacije i revitalizacije pomorske baštine u prekograničnom području. Posebna vrijednost strategije je zajednički osmišljeni program za djecu Blue week/Settimana Blu koji bi u tjedan dana trajanja u lipnju ove godine osnovnoškolskim sudionicima trebao kroz brojne aktivnosti predstaviti baštinu svakog od partnera i senzibilizirati ih kroz razglede, igre i učenje za njezino očuvanje od najranije dobi. 

- Projekt Adriatic PorTLand je za nas vrlo pozitivno iskustvo. Posebno veseli prekrasna suradnja među predstavnicima partnera iz koje se vidi stručnost, ali veliki entuzijazam u očuvanju nasljeđa. Ovaj projekt je dodatno potaknuo svijest o potrebi međusobne prekogranične suradnje i razmjeni iskustava, kako u očuvanju i revitalizaciji pomorske baštine, tako i u primjeni najučinkovitijih modela upravljanja i održivosti. U budućnosti svakako treba raditi na još većoj konkretizaciji zajedničkih aktivnosti što je potvrđeno i Memorandumom o suradnji koji su potpisali čelnici lokalnih vlasti čime je projektu Adriatic PorTLand iskazana podrška zajednica kojima je donio dobrobit - zaključio je prof.dr.sc. Robert Mohović.  

Projekt AdriaticPortLand trajao je 18 mjeseci (1.7.2023.-31.12.2024). Ukupna vrijednosti projekta iznosila je 249.670,00 EUR, a 80% (199.736,00 EUR) sufinancirano je sredstvima prekograničnog programa Interreg Italy-Croatia.