USS Enterprise - Prvi nuklearni nosač zrakoplova i najsnažniji ratni brod u povijesti
USS Enterprise, prvi nuklearni nosač zrakoplova u povijesti, bio je ponos američke flote i nosio je titulu najdužeg ratnog broda sa svojih 342 metra. Ovaj moćni brod, istisne mase gotovo 94.000 tona, imao je kapacitet za nošenje do 90 zrakoplova.
Ono što je USS Enterprise činilo revolucionarnim bio je njegov nuklearni pogon. Na brodu se nalazilo čak osam nuklearnih reaktora koji su pogonili turbine. Ukupna snaga turbinskog sustava iznosila je oko 280.000 konjskih snaga, što je Enterprise činilo najsnažnijim američkim ratnim brodom, jačim čak i od kasnijih nosača klase Nimitz, koji su imali 260.000 konjskih snaga. Za razliku od Enterprisea, nosači klase Nimitz koriste samo dva nuklearna reaktora.
Ova ogromna pogonska snaga omogućila je Enterpriseu, unatoč težini od gotovo 100.000 tona, da postigne brzinu od čak 33,6 čvorova (62,2 km/h), čime je bio brži od kasnijih Nimitz nosača. Postoje urbane legende da je Enterpriseovih osam reaktora moglo brod natjerati do brzine od 40 čvorova (74 km/h), no to je vjerojatno samo mit. Dodatna prednost nuklearnog pogona bila je u tome što brod nije zahtijevao često punjenje gorivom, već je sa svojim zalihama urana mogao ploviti bez dopune čak 20-25 godina.
Enterprise je imao standardnu posadu od oko 4600 ljudi, a matična luka bila mu je mornarička baza Norfolk u Virginiji, što je značajno jer je ta baza ujedno sjedište glavnog zapovjedništva američkih flotnih snaga te najveća svjetska ratna luka. Nakon više od 50 godina službe, Enterprise je povučen iz službe 2012. godine, piše Povijest.hr.
I.N.