Vatrenjače se raširile u podmorju Visa!

Invazivna vrsta ribe vatrenjača (Pterois miles), koju još zovu i riba paun ili riba lav širi se Jadranom.

Najnoviji nalaz snimio je ronilac Tomislav Kelemen, a kako kaže, snimka ova tri primjerka na jednom mjestu, nastala je kod Visa, blizu Punte kod Noža (kod Stinive), na dubini od 15 metara.

0:00
/0:32

Riba lav, paun, đavolja riba, vatrenjača, lako je prepoznatljiva po svojim dugim, šarenim perajama i karakterističnim prugama koje podsjećaju na lavlje grive. Odrasle jedinke mogu narasti do 35 centimetara u duljinu, svoje otrovne bodlje koriste kao obrambeni mehanizam protiv predatora.

Ono što čini ovu ribu posebno opasnom u invazivnim uvjetima je njen apetit i reproduktivna sposobnost. Riba lav je izuzetno prilagodljiva i može preživjeti u različitim uvjetima, dok njen predatorski način života ozbiljno ugrožava lokalne riblje populacije. Osim toga, brzo se razmnožava, što dodatno otežava kontrolu njenog širenja.

Iako potječe iz Indo-Pacifičke regije, kroz Sueski kanal ova vrsta dospjela je u Mediteran i počela se širiti i u Jadransko more.

Dolazak ove vrste u Jadran, povezuje se s globalnim zatopljenjem i promjenama u morskim strujama. Povećanje temperature mora omogućava ovoj tropskoj vrsti da preživi i razmnožava se u novim područjima, a toplija mora postaju pogodno stanište za vrste koje inače ne bi preživjele u tim uvjetima.

Ova riba nema prirodnih predatora u Jadranu, što znači da se može nekontrolirano razmnožavati i prekomjerno loviti lokalne riblje vrste. To može dovesti do smanjenja biološke raznolikosti i destabilizacije ekosustava.

Ima otrovne bodlje, ali je jestiva i vrlo ukusna!

Institut za oceanografiju i ribarstvo o ovoj ribi kaže da su sve bodlje na tijelu otrovne te se kod uboda javlja izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje posjet liječniku. Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebice u slučaju ulova tijekom ribolova.

Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom (najbolje utapljajući ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40-45°C u trajanju 30-90 min uz pažnju da ne dođe do opeklina).

-  S druge strane, ova riba je jestiva i ukusna. Ako je možete na siguran i legalan način uloviti, učinite to - poručuju sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo.

Podsjetimo, ova vrsta je prvi put zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, nakon čega se počela rapidno širiti.

D.G.