Vatrogasci iz cijele Istre po jakoj su buri četkama čistili stijene te uklanjali onečišćeni šljunak i raslinje s ližnjanske obale

Akcija čišćenja ližnjanske obale koja je, podsjetimo, prije dva tjedna onečišćena crnom ljepljivom masnom tvari se nastavlja. Dobrovoljni vatrogasci iz cijele Istre, njih 140, po jakoj su buri četkama čistili stijene, uklanjali onečišćeni šljunak i raslinje. Saniranje će potrajati mjesecima. Još se ne zna kakva je to tvar onečistila okoliš i tko je za to odgovoran. To bi idućeg tjedna trebali pokazati rezultati analize uzetih uzoraka.

Dobrovoljni vatrogasci trude se svim snagama unatoč buri kako bi što više očistili ližnjansku obalu.

To je jako ljepljivo, kao što vidite na mojim rukama to se većinom prenosi po svuda i onda gledamo pokupiti one što veće dijelove makar - rekla je Debora Šetić, dobrovoljna vatrogaskinja.

- Jaka je bura, valovi i to nam otežava i nanosi na novo slojeve, tako da je hajdemo reći to otežano - kazao je Daniel Barbieri, dobrovoljni vatrogasac.

Troškovi zbog onečišćenja su znatni.

- Ako možemo usporediti troškovi kod slučaja Trget i broda Fideliti su bili oko 20 milijuna kuna, tako da to su znatni troškovi koji rastu s angažiranim sredstvima i s ljudima - istaknuo je Siniša Orlić, ravnatelj Uprave sigurnosti plovidbe za HRT.

I.G.

PROČITAJTE JOŠ:

Civilna zaštita: ”Čišćenje ližnjanske obale trajat će dugo”
LIŽNJAN - Pedesetak djelatnika komunalnih poduzeća iz Istarske županije počelo je veliku akciju čišćenja obalnog područja općine Ližnjan, onečišćenog prije osam dana gustom naftnom prerađevinom. Na akciju su pozvali istarski župan Boris Miletić i načelnik Stožera civilne zaštite Istarske županije Di…