Većina svjetskih slanih močvara do kraja stoljeća će vjerojatno biti pod vodom
Niske močvare imaju veliku ulogu u kruženju dušika, djeluju kao ponori ugljika, štite obalu od olujnih valova i osiguravaju stanište za mnoge ribe, školjke i ptice. Ali prijeti im nestanak.
Niske močvare neki su od biološki najproduktivnijih ekosustava na Zemlji. Međutim, više od 90 posto svjetskih slanih močvara vjerojatno će biti pod vodom do 2100. godine, prema novom istraživanju. Rad je objavljen u časopisu Science of The Total Environment.
Nalazi dolaze iz 50-ogodišnjeg istraživanja u Great Sippewissett Marshu u Falmouthu u Massachusettsu, prenosi Phys.org.
Od 1971. godine znanstvenici mapiraju vegetativni pokrov na eksperimentalnim parcelama u ovoj močvari kako bi ispitali hoće li povećani dušik u okolišu utjecati na vrste močvarne trave. Zbog duljine studije, također su uspjeli otkriti učinke klimatskih promjena na ekosustav, posebno one uzrokovane ubrzanim porastom razine mora.
Istraživači su otkrili da povećana količina dušika pogoduje višoj razini vegetacije i povećanju površine močvare, ali bez obzira na koncentraciju dušika, ovi ekosustavi se neće moći oduprijeti potapanju zbog globalnog porasta razine mora.
- Mjesta poput Great Sippewissett Marsh vjerojatno će postati plitke uvale do prijelaza stoljeća - kaže istaknuti znanstvenik Ivan Valiela, glavni autor studije. Dodaje da će vjerojatno više od 90 posto svjetskih slanih močvara biti potopljeno i nestati ili se smanjiti do kraja stoljeća.
B.K.
PROČITAJTE JOŠ: