Velike su gužve u turističkim ambulantama na Kvarneru

Dok se na Krku traži rješenje nakon mirnog prosvjeda zdravstvenih djelatnika zbog nefunkcioniranja zdravstvene zaštite, samo malo dalje, ali na obali - u Crikvenici, radi samo jedna od sedam ambulanta na području Kvarnera. Domaći i strani turisti iz Europske unije mogu besplatno dobiti zdravstvenu uslugu, kao i recepte za lijekove i uputnice.

Mladi tim crikveničke turističke ambulante svakodnevno obrađuje pacijente iz svih dijelova Hrvatske, ali i svijeta. Jedna je to od sedam turističkih ambulanti na području Kvarnera.

Pomoć su u njoj zatražili i gosti iz Njemačke.

- Došli smo po recept, za moju mamu, za inzulin. Malo smo duže čekali, ali u redu je - kaže Alena.

Red je malo duži jer posla je dosta.

- Iznenađujuće puno, nema razlike je li radni dan ili vikend, oko 30-40 pacijenata unutar smjene se odradi - ističe za Regionalni dnevnik liječnica Andrea Blažić.

Najčešći slučajevi su povišene temperature, viroze, upale uha, ubodi insekata, a ima i ozljeda.

Slična je situacija i u Istri, na pet lokacija.

- Dnevno 30-ak, vikendima i 40 i više pacijenata zatraži pomoć zbog različitih stanja, obično stanja povezana s boravkom na suncu, neke lakše ozljede, kronične bolesti koje su se akutizirale - komentira pročelnica UO za zdravstvo i socijalnu skrb županije Gordana Antić.

Sve su te zdravstvene usluge od ove godine besplatne - za domaće turiste, ali i sve iz Europske unije.

- Onima koji imaju plavu karticu temeljem ugovora s EU ili posebnih sporazuma RH, ti pregledi se ne naplaćuju, ljudi plaćaju samo participaciju, dok ostali u tim ordinacijama budu pregledani, dobiju račun, a onda kod svog osiguravatelja mogu napraviti povrat novca - objašnjava Rozmari Tusić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Doma zdravlja PGŽ.

Dodatni timovi djeluju na ukupno 51 lokaciji diljem Hrvatske. Da je kadra, bilo bi ih i više jer potrebe su sve veće.

- Mi smo prošle godine oko 10 tisuća imali dodatnih intervencija i povećavaju se svake godine, tako da zahtjeva dodatan rad i dodatno vrijeme. Imali smo želju puno više timova osigurati, međutim kao i cijela Hrvatska, 'kuburimo' s kadrom, veoma teško je doći do liječnika i medicinskih sestara i tehničara isto tako - upozorava pročelnica UO za zdravstvo PGŽ Vesna Čavar.

Snalaze se zato na razne načine

- Koristimo se postojećim liječnicima zaposlenim u Domu zdravlja i specijalizantima koji su u Zagrebu koristimo za 8. i 9. mjesec - kaže ravnatelj Doma zdravlja Dubrovnik Branko Bazan.

Dodatni timovi u turističkim ambulantama radit će do kraja rujna. Iz državnog proračuna za njih je osigurano milijun eura, a pokazali su se kao veliko rasterećenje obiteljskih liječnika i hitnih službi tijekom ljetnih mjeseci.

I.N.