VIDEO Kod Brestove ribar snimio golemu psinu, drugog najvećeg morskog psa na svijetu: "Bio sam presretan što ga vidim, a onda se zavukao pod barku, a veći je od nje..."

BRESTOVA - Psina golema (Cetorhinus maximus), snimljena je u nedjelju kod Brestove. Snimku je objavio škampar/ribar Moreno Gržančić iz Medveje, a ova spoznaja je jako važna jer je golema psina vrlo rijetka, iako stalno prisutna vrsta u istočnom Jadranu i malo ljudi o njoj zna pravu istinu.
- Snimljen je van uvale Stupova kod Brestove, na 700 m od obale. Bio sam presretan da ga vidim. Ali kad je došao pod barku i kad sam vidio da je veći od barke nije mi bilo svejedno - ispričao je za Morski HR Moreno Gržanić koji je snimio ovo predivno stvorenje, o kojem nakon ove fantastične snimke možete pročitati i nekoliko zanimljivih činjenica:
Golema psina ponajviše živi u vrlo produktivnom sjevernom Jadranu koji općenito ima ciklonalnu cirkulaciju te periodički dotok oligotrofne vode iz južnog i srednjeg Jadrana.
Opis i Veličina
- Veličina: Golema psina može narasti do 12,2 metra i težiti do 20 tona, iako neki izvori spominju mogućnost rasta do 18 metara.
- Boja: Modrosmeđa je boje sa gornje strane, dok je sivosmeđa do bijele sa donje.
- Oblik: Vretenasto izdužena s velikim škržnim otvorima koji se pružaju gotovo oko cijele glave.
Prehrana i Ponašanje
- Prehrana: Hrani se isključivo planktonskim organizmima, koristeći svoja velika usta i škrge za filtriranje vode.
- Ponašanje: Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
Rasprostranjenost i Migracije
- Rasprostranjenost: Živi u svim svjetskim oceanima s umjerenom temperaturom, uključujući i Jadran.
- Migracije: Sezonska je vrsta koja migrira u duboke vode tijekom zime, gdje se vjeruje da hibernira ili se dalje hrani dubokomorskim zooplanktonom.
Zaštita i Ugroženost
- Status zaštite: Smatra se ugroženom vrstom zbog prekomjernog izlova u prošlosti i zbog neposredne žrtve ribolova.
- Populacija: Procjenjuje se da je globalna populacija pala za 50-79% u posljednjih 102 godine, ali se sada počinje stabilizirati.
Zanimljivosti
- Rijetkost: U Jadranskom moru je rijetka, ali stalno prisutna vrsta, posebno u sjevernom Jadranu.
- Posljednji put viđena: kod Pule 2023., pa u Tršćanskom zaljevu u ožujku 2024., nakon čega je ponovno zabilježeno njeno viđenje u prosincu 2024. godine kod Medveje.
Jedan primjerak izložen u Prirodoslovnom muzeju u Zagrebu
Eksponat goleme psine, druge najveće vrste riba nakon kitopsine, dospio je u Prirodoslovni muzej u Zagrebu još 1934. godine.
Prema pisanju tadašnjeg tiska, ulovljeni morski pas dugačak preko osam metara i težak preko dvije tone ulovljen je u blizini Kraljevice.
Zalaganjem profesora Krunoslava Babića, tadašnjeg ravnatelja Hrvatskoga narodnog zoološkog muzeja, golema psina završila je u postavu muzeja.
Jurica Gašpar
PROČITAJTE JOŠ: