>
  1 min. čitanja

VIDEO Morski mlaz "napao" splitske učenike

VIDEO Morski mlaz "napao" splitske učenike
Foto: zdravomore.eko

Maturanti ribarsko-nautičkog smjera u pratnji prof. Marijane De Marchi su za vrijeme praktične nastave istraživali i plaštenjake u splitskoj lučici Mornar.

Tijekom većeg dijela godine ovaj morski beskralježnjak može se naći u lučicama. Naraste do 20 cm. Hermafrodit je, ali je vanjska oplodnja alogamna (unakrsna). Možete ih zateći u brodskim lučicama, međutim mogu se naći i na stjenovitim, pješčanim i muljevitim podlogama.

- Osim u našem moru živi u Sredozemlju te u sjeveroistočnom Atlantiku. Ima debelu kožnatu tuniku. Ova tunika sadrži celulozu, izuzetnu pojavu u životinjskom carstvu. Sifoni su mu odvojeni za uvlačenje i izbacivanje - tekući bukalni sifon i vanjski atrijski sifon za filtriranje mora - stoji u Instagram objavi eko grupe zdravomore.eko.

Phallusia obilno stvara gamete tijekom cijele godine, ali se embriji bolje razvijaju u proljeće i jesen. Jajašca izbacuje kroz izlazni sifon. Oplođuju se u vodenom stupcu i kad se ličinke izlegu slobodno plivaju, nalik punoglavcima. Nakon nekoliko dana se talože na podlozi koja može biti morsko dno, a u ovom slučaju brodski konop.

Tada počinje metamorfoza u mlade jedinke koje prepoznajete po nepravilnim režnjevima ili brežuljcima. Tunikati imaju ključnu evolucijsku poziciju jer se smatraju beskralježnjacima koji su blisko povezani s kralješnjacima. Ovaj plaštenjak pojedinci nazivaju morski mlaz i bijelomorska mlaznica. Jasno je i zašto!

0:00
/0:48

J.T.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.