VIDEO Na prvi pogled neugledno, ovo stvorenje pretvara se u pravu morsku ljepoticu

Mediteranski postav pulskog akvarija odnedavno je obogaćen i jednim posebnim predstavnikom beskralješnjaka, kožastim perjaničarom (Sabella spallanzani).

Iako na prvi pogled vrlo neugledan, ovaj mnogočetinaš koji se većinom skriva u svojoj polutvrdoj kožnatoj cijevi, tijekom hranjenja transformira se u vrlo atraktivnu “morsku ljepoticu”.

Foto: Aquarium Pula

Tada iz kožaste cijevi izlazi kruna hranidbenih struktura poznatih pod imenom “radiole” koje prvenstveno koristi za filtriranje planktona, ali također služi i kao dišni organi, pomažući u izmjeni plinova (cca 60%, 40 % površina tijela).

0:00
/1:11

Video: Aquarium Pula

Najčešće je rasprostranjena u zaštićenim uvalama bogatim nutrijentima, poput prirodnih laguna te luka i marina, na dubini od 1 do 30 metara. Uglavnom se pričvršćuje na tvrdi supstrat prirodnog (kamen, školjke, drvo) ili antropogenog (beton, plovila) podrijetla.

Foto: Wikimedia

Zanimljivo je da formira kolonije, stvarajući često vizualno atraktivne skupine i do 300 jedinki na 1 m² te da boja radiola (smeđa, oker, bijela ili ljubičasta) može ukazivati na dubinu rasprostranjenosti. Također je fascinantna njena sposobnost regeneracije različitih dijelova tijela, opisuju stručnjaci iz pulskog akvarija.

I.B.