VIDEO Pogledajte kako je u Zambratiji kod Umaga izvađen brod star 3.000 godina!
UMAG - Prapovijesni šivani brod iz uvale Zambratija kod Umaga ovih je dana, zahvaljujući međunarodnoj ekipi hrvatskih i francuskih stručnjaka, izvađen iz podmorja. Riječ je o iznimnoj brodskoj konstrukciji koja datira u vrijeme između posljednje četvrtine 12. i posljednje četvrtine 10. st. pr. Kr.
Ostaci broda otkriveni su 2008. godine na dubini od dva metra, stotinjak metara udaljeni od turističke plaže. Sve je počelo s lokalnim ribarom iz Zambratije koji je za lokaciju drvenih dasaka znao godinama dok njegov prijatelj nije doveo arheologe iz Arheološkog muzeja Istre i Konzervatorskog odjela u Puli koji su u podmorju prepoznali sašivene platice trupa broda, karakteristične za antičke šivane brodove, piše Istra24.
Brod iz Zambratije najstariji je primjer šivanog broda na Mediteranu. Njegova arhitektonska rješenja i gradnja, tehnika šivanja i spajanja dijelova oplate, kao i sustav brtvljenja trupa nemaju paralela na širem području Mediterana.
Plan je da brod bude izložen u Puli, i to u novom paviljonu Arheološkog muzeja Istre na Rivi blizu željezničkog kolodvora. U tom bi paviljonu bili šivani brodovi nađeni u Istri - dva iz Pule i jedan iz Zambratije.
Pronalazak ovog broda upućuje na to da su podrijetlo, razvoj i primjena ovakve gradnje možda bili ukorijenjeni još u protohistarskoj tradiciji, dok tekstovi rimskih pisaca iz kasnijih stoljeća otkrivaju da je najznačajnije obilježje kod Histra bio sustav gradnje brodova šivanjem i vezivanjem ligaturama (brodovi zvani serilla ili serilia).
Giulia Boetto, ravnateljica francuskog Centra Camille Jullia kazala je da ovdje možda izgleda da se radi o jednostavnom brodu, ali taj je brod bio tehnološki vrlo zahtjevan za izradu. Napravili su, kaže ona, na tisuće i tisuće malih rupica u drvetu kako bi mogli spojiti njegove dijelove. Također, brod su morali napraviti vodonepropusnim, ali morao je biti i stabilan te se morao kretati po vodi. Za prapovijesne je zajednice brod bio najzahtjevniji za izradu, kazala je.
- Zašto je ovo otkriće važno za Hrvatsku. Starost nije jedini razlog, iako je to najstariji šivani brod na prostoru Mediterana, vrlo vjerojatno i svijeta. To je temeljni fenomen. Drugi fenomen je taj što je on pravi materijalni dokaz o načinu, principu gradnje kroz povijest jer zaista na njemu imamo par elemenata koji sadržajno prikazuju kako se brod razvijao kroz povijest, a to drugdje nemamo - kazao je Marko Uhač iz Konzervatorskog odjela u Puli, piše Istra24.
- Ovo je otkriće lokalno a svjetsko. Ovaj je brod arhetip svih brodova koji su se kasnije radili na području Jadrana - kazao je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo.
Zoran Angeleski
PROČITAJTE JOŠ: