VIDEO Znanstvenici zaprepašteni nakon što su snimili meduzu viđenu samo jednom prije
Skupina znanstvenika ostala je zaprepaštena nakon što je vidjela iznimno rijetku meduzu koja je do sada viđena samo JEDNOM. Tim stručnjaka uočio je životinju tijekom ekspedicije Ocean Exploration Trusta, neprofitne organizacije posvećene istraživanju i istraživanju mora.
Na snimci se jasno vidi kako se ovo čudno i pomalo bizarno stvorenje polako probija kroz dubine. Može se čuti kako se jedna od znanstvenica čudi i uzvikuje: "Woah! Što je to? Nemam pojma što je ovo!"
Nikada nisam vidio ništa slično, čudi se drugi znanstvenik. Životinja je viđena 31. svibnja u dubokom Tihom oceanu - oko 210 kilometara od najbližeg znamenitog grebena Kingman, koji je pak udaljen 6000 kilometara od Australije, piše Dailymotion.
Do sad je ovo 'stvorenje' viđeno samo jednom, 2015. godine na drugoj ekspediciji The Ocean Exploration Trusta i klasificirano je kao "nedefinirana" vrsta.
There have been two confirmed sightings of the Chirodectes, an incredibly rare genus of box jellyfish. This is the only known footage of them to exist, and it's aaanngggGgHhhlllyyyy! pic.twitter.com/LZ9ibPgdT9
— A_H (@AH2496784781440) June 11, 2023
Rare unnamed jellyfish seen only once before spotted in remote Pacific Ocean https://t.co/CXHswPNT6C pic.twitter.com/ISPcGnCfDU
— Independent Lifestyle (@IndyLife) June 11, 2023
Nedefinirana vrsta je ona koja tek treba dobiti ime ili detaljan opis od strane znanstvenika. Od ostalih meduza razlikuje se po tri duga "pipca" koji izlaze pod čudnim kutom s vrha glave. Također se iznenađujuće, vjeruje da hvata druge životinje kao što su druge meduze i plivajući morski krastavci koji koriste svoje duge pipke za hvatanje plijena.
Dr. Dhugal Lindsay, znanstvenik iz Japanske agencije za znanost i tehnologiju mora i zemlje, komentirao je čudne pipke stvorenja.
- Stvorenje ima samo tri pipka. To je izuzetno rijetko za meduze jer se obično radijalno dijele na takozvane 'kriške pizze' s parnim, a ne neparnim brojevima - objašnjava Lindsay.
- Oni drže pipke ispred sebe dok plivaju, tako da pipci prvi dolaze u kontakt sa plijenom. Neka vrsta nevidljivog predatora, da tako kažem. Vjeruje se da je meduza dio roda Bathykorus, ali zbog svoje smeđe boje ne odgovara nijednoj drugoj vrsti ove vrste - kaže Lindsay.
Pretpostavljamo da jede bioluminiscentni plijen jer bi bojanje tijela prikrilo svako svjetlo koje plijen emitira dok se bori ispod zvona ili se probavlja unutar želuca. To je sve zapravo samo nagađanje - zaključuje Lindsay.
Inače, besplatni prijenosi ekspedicija Ocean Exploration Trust-a mogu se pronaći na www.nautilus.live.com.
I.B.