Vulkanska erupcija s najviše žrtava u 20. stoljeću dogodila se 8. svibnja 1902.

SAINT-PIERRE - Na francuskom otoku Martinique u Karibima, 8. svibnja 1902. godine došlo je do katastrofalne vulkanske erupcije pri čemu je poginulo oko 30.000 ljudi.

Po broju žrtava bila je to najsmrtonosnija vulkanska erupcija u 20. stoljeću.

Gotovo je u potpunosti uništila grad Saint-Pierre, tada najveće naselje na otoku. Vulkan Pelée smješten na sjevernom dijelu otoka Martinique, prve je znakove aktivnosti počeo pokazivati već u travnju te godine.

Početkom svibnja javili su se potresi, a mogle su se čuti i eksplozije iz smjera vulkana. Po gradu Saint-Pierreu padao je fini vulkanski pepeo. Mnogi stanovnici već su se tada evakuirali, no znatan ih je dio odlučio ostati, vjerujući kako se ne može raditi o snažnoj erupciji.

Još je 7. svibnja u Saint-Pierreu bilo mnogo ljudi, uključujući guvernera i njegovu suprugu, unatoč očiglednim znakovima erupcije. U to su vrijeme seizmologija i vulkanologija bile tek u povojima, a guverner se, prema nekim navodima, oslanjao na mišljenja savjetnika koji nisu dovoljno ozbiljno shvatili opasnost.

Spomenutog dana piroklastični tok iz vulkanskog kratera spustio se niz padinu vulkana velikom brzinom i uništio cijeli Saint-Pierre. Poginuo je i guverner, koji se nalazio na terenu nastojeći osobno procijeniti opasnost te njegova supruga, koja je bila u hotelu. Od grada su ostale samo ruševine koje ni do danas nisu u potpunosti raščišćene već ostaju kao trajan podsjetnik na katastrofu.

B.K.