Zagonetke pomorskog čuvara Šibenika izazov su za stručnjake
ŠIBENIK - Istraživači su u prizemlju sv. Nikole otkopali prostor do sada nepoznate namjene. Značajan je to nalaz na ovome remek djelu maritimne fortifikacijske arhitekture iz 16. stoljeća.
Na tvrđavi su u tijeku arheološka istraživanja koja su rezultirala novim nalazima. Kažu istraživači, itekako vrijednim.
- Ovdje vidimo dvije niše u zidu. Unutar zapune ove prostorije našli smo debeli sloj vapnenog veziva tako da je ona vjerojatno u nekoj fazi gradnje ili pregradnje na tvrđavi služila kao vapnenica - pokazala je dr.sc. Marijana Krmpotić, voditeljica Odjela za kopnenu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda.
A pod stoljetnim naslagama materijala otkriven je i izvorni, mletački pod tvrđave.
- Originalna razina terena je bila otprilike do ove visine. Znači oko metar i pol. Većinom zatrpana šutom i žbukom - govori Josip Đeka, student arheologije. No, povijesni građevni otpad bio je riznica nalaza.
- Materijal koji se može datirati znači u vrijeme Mletačke faze tvrđave, od sredine 16. stoljeća i sigurno tijekom cijelog 17. stoljeća. Jedan od interesantnih je ulomak kalupa za lijevanje metaka - rekla je Krmpotić.
Zagonetke pomorskog čuvara Šibenika izazov su za stručnjake.
- Ova istraživanja se provode u sklopu konzervatorsko restauratorskih radova na obnovi tvrđave, a osnovni cilj istraživanja je utvrditi preostali arheološki potencijal tvrđave - istaknuo je dr.sc. Marko Sinobad, Konzervatorski odjel u Šibeniku.
Istraživačka kampanja stoga se nastavlja.Rasvijetliti povijesne činjenice o baštini tvrđave na popisu je prioriteta. I kako bi bile dostupne posjetiteljima. Daju otkrića dodatne preporuke obnovi globalno prepoznatljivog obilježja Šibenika.
- S obzirom na smjernice UNESCO-a, izuzetno je važno očuvati univerzalnu vrijednost tvrđave i njenu autentičnost - naglašava Anamarija Kučan, stručna suradnica za arheologiju i kulturno-povijesnu baštinu u JU Priroda Šibensko-kninske županije.
Baš zato, na Sv. Nikoli zadnju uvijek ima struka, prenosi HRT.
B.K.