Zašto Kamenjak nije Nacionalni park?
PREMANTURA - Počelo je prije pet godina u jednom premanturskom kafiću. Nakon rasprave o činjenici da su obala i šume Općine Medulin devastirane bespravnom gradnjom, te da se nitko o tome ne brine, netko je postavio pitanje – zašto Kamenjak nije park prirode? Rt Kamenjak je zaštićeno područje, ali nije Nacionalni park ni Park prirode iako ima sve karakteristike za takav status. I mnogo više! Od osam hrvatskih Nacionalnih parkova i 11 Parkova prirode, rt Kamenjak se po svemu nalazi na samom vrhu. Na Kamenjak u sezoni, dnevno uđu (uz ulaznice) tisuće automobila, katkad i preko tri tisuće, što znači da je to najposjećenija destinacija u Hrvatskoj, smatra Saša Radović, mag.ing.arch., koordinator Građanske inicijative Premanture.
Rt Kamenjak najjužniji je dio Istre, poluotok prekrasne i bogato razvedene obale dugačke gotovo četiri kilometra, s 30 uvala i 11 nenastanjenih otočića koji sačinjavaju arhipelag. Na rtu vlada prava mediteranska klima. Tu raste 600 vrsta većinom ljekovitog i aromatičnog bilja biljke, od toga je i tridesetak vrsta orhideja. 13 vrsta su strogo zaštićene, a dvije su endemske, moguće ih je pronaći samo na Kamenjaku. Fauna je izuzetno bogata; 50 vrsta leptira, brojne vrste gmazova, vodozemaca i ptica. U podmorju rta Kamenjaka žive alge, školjke, ribe i strogo zaštićene sredozemne medvjedice, konjici dugokljunići, periske, prstaci i drugo. Na Kamenjaku i na otočiću Fenoligi nalaze se i geološka ostavština; stotinjak otisaka dinosaurovih stopala.
- Na sastanku naših Građanskih inicijativa, nakon diskusije u kafiću, ponovilo se pitanje - „Zašto Kamenjak nije Nacionalni park“? Ruku je podigla Anna: „Bespravna gradnja, ružno, sklepano naselje, favela u zaštićenom području obale. Ograđeno je žicom, sa zabranjenim ulazom ostalim građanima. To je odgovor, zašto Kamenjak nije Nacionalni park, ali i sramota za sve nas. Nitko pa ni policija ne zna tko tu boravi, mogu biti kriminalci ili teroristi Al-Qaide. Tisuće turista iz cijelog svijeta snimaju tu favelu na rtu Kamenjaku, sličnu siromašnim naseljima u Južnoj Americi“.
Prošlo je od tada pet godina. Uz staro divlje naselje na Kamenjaku (vlasnici su uglavnom Slovenci) raširila su se i nova bespravna naselja (Ševe1 i Ševe2) u blizini Medulina. Prosvjedovali smo na ulicama Pule i objavili mnoštvo dopisa nadležnim institucijama, Vladi, DORH-u, Državnom inspektoratu i velikoj e-mail listi, medija, saborskih zastupnika, stranaka, dužnosnika i građanstva. Snimili smo dronom bespravna naselja na medulinskoj obali i video je još uvijek aktualan na YT. Tražili smo da se Općina Medulin probudi i da inzistira kod nadležnih institucija suzbijanje bespravne gradnje. Uzalud! Odavno je inspekcija postavila ploče u našoj općini kojim se zabranjuje građenje, no ploče odmah „nestaju“, a objekti se i dalje mirno grade, koriste i iznajmljuju. I ništa! Novčane kazne (ne kažnjavaju se svi bespravni graditelji) lako se pokrivaju od izdavanja.
Naše objave ipak su učinile neke pomake i kontakt s Uredom pučke pravobraniteljice. Prihvaćeno je naše izvješće i izvršen je zajednički uviđaj na Kamenjaku 2022. godine. Iz Ureda pučke pravobraniteljice upućeni su dopisi Državnom inspektoratu, no rezultat je bio, „milimetarski premalen“. Izvršna je vlast nastavila svoje zatvaranje očiju, ali neke Općine i Gradovi počeli su inzistirati na suzbijanju bespravne gradnje. Dobar primjer je istarska Općina Vodnjan gdje je ove 2024. nekoliko rušenja u tijeku – za razliku od načelnika Općine Medulin koji na skupovima s građanima ni jednom riječju ne spomene bespravnu gradnju. U pet godina iz Medulina upućena je samo jedna požurnica za djelovanje inspekcije, što je skoro isto kao – ni jedna. A, u sezonama 2023. i 2024. Istri (dakle i Medulinu), bespravni graditelji pokrali su oko 140.000.000 eura zbog neplaćanja doprinosa i poreza. U cijeloj Hrvatskoj štete se mjere milijardama eura. Izvršna vlast spava, nema naznaka da se bezakonje i pljačka neće događati 2025., 2026. i dalje!
Sve naše akcije temelje se na notornim dokazima (gradnja se ne može sakriti) i egzaktnim brojkama. Do 31. srpnja 2023. Državni inspektorat je srušio 952 bespravna objekta (dio su srušili sami vlasnici), što znači da je u 34 godine postojanja Republike Hrvatske rušeno, prosječno godišnje 28 bespravnih gradnja. Za rušenje nekoliko stotina tisuća bespravnih gradnja u Hrvatskoj bilo bi potrebno - više od tisuću i po godina. I još jedan apsurd – dok inspekcija ruši tih 28 bespravnih gradnja godišnje, izgradi se nekoliko tisuća!
No, je li samo Općina Medulin kriva za to što Kamenjak nije Nacionalni park?
Prije 20 godina u svibnju 2004., osnovana je Javna ustanova Kamenjak za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Općine Medulin – Kamenjak. Dužnost ustanove je po Statutu (članak 2. i 3.) zaštititi, održavati i promicati zaštićena područja i prirodne vrijednosti. Nažalost, Javna ustanova Kamenjak „nije ni prstom maknula“ po bespravnoj gradnji kao najvećem razaraču prirodnih resursa, posebice na Kamenjaku. Ne vide panjeve bespravno sasječenih stoljetnih borova, smeće koje se ne odvozi iz divljih naselja i fekalnu
kanalizaciju koja završava ili u moru ili truje tlo. Umjesto zaštitnika medulinske prirode ta Javna ustanova pretvorila se – u blagajnika. Ubire masne prihode od tisuća (nekada i više od tri tisuće) dnevnih ulaznica automobila u Kamenjak. U par zadnjih godina udvostručen je (i više!) broj djelatnika što implicira uhljebništvo po stranačkoj ili „zrmanskoj“ svezi. I sjetimo se; svakoj bespravnoj gradnji, sastavni dio je – korupcija.
Bez obzira na neuspjehe mi nastavljamo volontirati – tražimo i danas da Republika Hrvatska počne provoditi zakone, jer je to dužna po Ustavu RH. Provođenjem Kaznenog zakona (članak 212.) izrijekom se definira kazna zatvora od 6 mjeseci do pet godina za bespravne graditelje. Sve ostalo je spin i zavaravanje javnosti - samo nekoliko uhićenja momentalno bi zaustavilo bespravnu gradnju, a mnogi bi sami rušili svoja kaznena djela - poručio je Saša Radović, mag.ing.arch., koordinator Građanske inicijative Premanture.
D.G.