Zbog globalnog zagrijavanja raste intenzitet jakih oborina

Intenzitet i učestalost ekstremnih oborina eksponencijalno rastu s globalnim zagrijavanjem, što znači da periodi s iznimno obilnim kišama, koji mogu rezultirati katastrofalnim poplavama postaju sve češći i intenzivniji kako se planet zagrijava, a posljedice bi mogle biti puno gore nego što smo očekivali, pokazali su rezultati istraživanja znanstvenika Potsdamskog instituta za istraživanje utjecaja klime (PIK).

Da bi predvidjeli kakve će biti posljedice klimatskih promjena znanstvenici koriste klimatske modele, no pokazalo se da su ti najsuvremeniji klimatski modeli znatno podcijenili u kolikoj se mjeri ekstremne količine oborina povećavaju pod utjecajem globalnog zatopljenja. To znači da bi se ekstremne količine oborina mogle povećavati puno brže nego što to predviđaju klimatski modeli.

- Naše istraživanje ukazuje na to da bi posljedice mogle biti puno gore nego što smo isprva mislili. Ekstremne kiše bit će jače i češće i društvo se na to mora pripremiti - kazao je jedan od autora studije, Anders Levermann s Potsdamskog instituta.

- Naša je studija potvrdila da se intenzitet i učestalost ekstremno obilnih oborina eksponencijalno povećavaju s globalnim zatopljenjem - objašnjava Max Kotz, glavni autor studije objavljene u časopisu Journal of Climate.

U svojem istraživačkom radu znanstvenici su uspoređivali simulacije brojnih klimatskih modela s povijesnim promatranjima promjena. Koristili su se tehnikama koje su im omogućile da filtriraju koje su to promjene povezane s emisijama stakleničkih plinova, a za njih su odgovorni ljudi, a koje nisu.

- Naša studija potvrđuje da se intenzitet i učestalost obilnih kiša eksponencijalno povećavaju sa svakim pojačanjem globalnog zatopljenja - rekao je Kotz, dodavši kako su analize pokazale da na te promjene najviše utječe porast temperatura, a ne i ostali čimbenici poput vjetrova.

Promjene će najteže pogoditi tropske regije i više geografske širine, poput jugoistočne Azije i sjeverne Kanade.   

Fenomen je povezan s činjenicom po kojoj topliji zrak može zadržavati više vodene pare.

Promjene u učestalosti i intenzitetu dnevnih ekstremnih oborina na kopnu mogu utjecati na društvenu dobrobit, ekonomiju i društvenu stabilnost, s obzirom na njihovu povezanost s poplavama, ali i dostupnost podzemnih voda, a to može rezultirati ljudskim žrtvama i znatnim financijskim gubicima.

- Dobra vijest je da nam ovo saznanje olakšava predviđanje budućnosti kada su posrijedi ekstremne oborine. No imamo i lošu: bit će još gore nastavimo li poticati globalno zatopljenje emisijama stakleničkih plinova - rekao je Anders Levermann.

Marijana Hajdić Gospočić, Hina

PROČITAJTE JOŠ:

POPLAVA U ZADRU Ceste opet postale bujice, poplavio zatvoreni gradski bazen
ZADAR je jutros probudila snažna kiša koja je donijela veliku količinu oborina, te doslovno poplavila grad. Velik brod automobila zaglavio je usred bujica, a voda se ponegdje digla i više od metra! Zadrani javljaju da su problem i velike bujice zbog kojih je nemoguće prometovanje kritičnim ulicama. U samo sat
FOTO Pogledajte snimke iz Obrovca, gdje je proglašeno izvanredno stanje
OBROVAC/GRAČAC - Kiša koja neprestano pada uzrokovala je prelijevanje rijeke Zrmanje preko zaštitnog zida na području grada Obrovca te izlijevanje rijeke Otuče iz korita u općini Gračac, gdje su upućeni vatrogasci, pripadnici HGSS-a i Državne intervencijske postrojbe Civilne zaštite s čamcima za evakuaciju. Vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu prešao
VELIKE ŠTETE NA KRKU Najteže u Malinskoj: “Ovakve poplave nisu se dogodile barem pola stoljeća!”
Kako je izvijestio zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Krka Goran Grubišić, tijekom jutra vatrogasci su primili oko 200 poziva s područja općina Malinske i Dobrinje te su izašli na sedamdesetak intervencija. Najteže je bilo u središtu Malinske i Vantačićima, kao najnižim točkama u koje su se slijevale bujice.
Potop u Dalmaciji: Meteorologinja objasnila zašto je došlo do velikih poplava | | Morski HR
Silovito nevrijeme u ponedjeljak prijepodne zahvatilo je dijelove Dalmacije. Sustav grmljavinskih oblaka satima se obnavlja na području od Rogoznice do Kaštela i u dijelu Zagore. Snažno nevrijeme