Zbog toplinskih udara ovaj europski grad bojat će krovove u bijelo

Provedeno istraživanje pokazuje da već postojeći građevinski materijali u Barceloni zadržavaju dnevno sunčevo zračenje, pridonoseći akumulaciji topline u cijelom gradu.

Znanstvenici tvrde da imaju izvrsnu ideju za borbu protiv efekata toplinskih kupola u Barceloni. Riječ je o područjima u gradovima koja su, uslijed visokih temperatura, znatno toplija od okolnih područja.

Stoga su znanstvenici došli na ideju da bi mogli preurediti krovove katalonske prijestolnice.

Foto: Pixabay

Kako bi se smanjio razorni utjecaj toplinskih valova, predlažu bojanje krovova u bijelo.

Dramatičan prijedlog


Kako prenosi Euronews, efekt gradskog toplinskog otoka ili toplinske kupole, koji se sve češće javlja, povećao je temperature do osam Celzijevih stupnjeva u ovom španjolskom gradu.

I dok klimatska kriza napreduje, znanstvenici s Autonomnog sveučilišta u Barceloni (UAB) predstavili su dramatičan prijedlog koji bi mogao zauvijek promijeniti lice grada.

Foto: Pixabay

Prema posljednjim podacima, Europa se zagrijava brže od globalnog prosjeka, s porastom godišnjih temperatura između 1,7 i 1,9 stupnjeva Celzijevih u urbanim područjima. Barcelona nije iznimka, a 2020. bila je najtoplija godina u gradu u više od čak dva stoljeća – prosječna temperatura iznosila je 16,8 stupnjeva Celzijusa.

Kao odgovor na ovaj problem, skupina istraživača klimatskih promjena pokreće projekt bojanja gradskih krovova u bijelo – tvrdeći da bi to moglo smanjiti temperature do 4,7 stupnjeva tijekom toplinskih valova.

‘Bolje od povećanja zelenih površina’

- Gradovi s urbanim toplinskim otocima mogli bi svoje krovove pobojati u bijelo - kaže Sergi Ventura, meteorolog iz UAB-a.

Naime, provedeno istraživanje pokazuje da već postojeći građevinski materijali u Barceloni zadržavaju dnevno sunčevo zračenje, pridonoseći akumulaciji topline u cijelom gradu.

Foto: Pixabay

Umjesto toga, “hladni krovovi” mogu se stvoriti bojanjem gornjih površina u bijelo. To bi povećalo postotak sunčeve svjetlosti koju reflektira površina, a da je zgrada ne apsorbira.

- Surađujemo s javnim subjektima. Oni su za farbanje krovova u bijelo, ali zasad se ništa ne poduzima. To je ‘jeftina’ strategija, ne košta puno, a prema našim predviđanjima, u gradu poput Barcelone to bi funkcioniralo čak i bolje od povećanja zelenih površina - objasnio je Ventura, prenosi Green.hr.

A.B.