ŽELINA KUŽINA Mušule na buzaru s makarunima
Bez obzira jeste li školjke ulovili sami ili ih kupili, preporuka je očistiti ih od pijeska i obrasle morske trave.
Stavite ih u posudu sa slatkom, još bolje, morskom vodom. Svako malo ih rukom promiješajte ili protresite. Mijenjajte vodu nekoliko puta, a na kraju školjke ocijedite.
Mušule ili kunjke trebaju biti žive, tj. zatvorene ili se na dodir trebaju same zatvoriti.
Ukoliko ćete ih pripremati sutradan, najbolje ih je sačuvati u frižideru, u praznoj posudi, prekrivene mokrom, ocijeđenom krpom. Svu tekućinu koja iz njih iziđe na dno posude, odlijevajte.
Sve žive školjke pune su mora pa se kuhaju bez soli i vode.
Napomena: ukoliko među mušule zaluta i koja druga školjka: dagnja, brbavica, kučica, kamenica, to bolje.
Sastojci:
- mušule/kunjke: 1 kg
- češnjak: 4-6 češnjeva (sitno sjeckani)
- peršin: pola vezice (sitno sjeckani)
- maslinovo ulje: 1 dcl
- bijelo vino: 2 dcl
- krušne mrvice: 2-3 žlice
- papar
- makaruni: 30 dkg
Priprema jela:
Obvezno kuhati u široj posudi, najbolje u visokoj tavi. Na zagrijano maslinovo ulje ubaciti sitno sjeckani češnjak i više od pola predviđenog sjeckanog peršina, promiješati. Kad češnjak zamiriše (za manje od minute) dodati ocijeđene mušule. Promiješati kako bi se školjke obložile uljem, češnjakom i peršinom, te pustiti da se kratko zagriju. Nakon toga podliti bijelim vinom. Vinu treba desetak minuta da ispari alkohol.
Mušule su skuhane kad se čep na vrhu leđa školjke lako izvadi.
Kad su školjke gotove dodavati mrvice rasporedivši ih miješanjem, po cijeloj posudi. Treba paziti da mrvica bude toliko da toč ne bude ni rijedak, ni pregust.
Skuhati makarune „al dente“ u posoljenoj vodi prema uputstvu s pakiranja i cjediljkom ih direktno prebaciti u posudu sa školjkama. Sve zajedno lagano promiješati i kuhati još minutu, tek toliko da se svi okusi prožmu.
Tijekom kuhanja treba voditi računa da toča bude dovoljno kako bi ga svatko mogao preliti preko mušula, te kako bi mogli močiti kruh u njega. Ukoliko toča nedostaje postupno dolijevati tekućinu u kojoj se kuhaju makaruni.
Papriti po svom guštu.
Serviranje:
Preporučujem de se mušule serviraju u posudi u kojoj su se i kuhale. U suprotnome, kod serviranja u ukrasnim posudama izgubi se nešto dragocjenog toča što je nemjerljiv gubitak.
Neka svatko sebi na tanjur izvadi mušula i makaruna koliko ih misli degustirati. Na kraju servirnom žlicom sve preliti točem iz posude i posuti preostalim sjeckanim peršinom.
Ne treba ni spominjati da bi uz ovako servirane školjke najbolje pristajao svježi domaći kruh.
Poslije svega, vrsta vina koju ćete piti uz ovo jelo uopće nije presudna.
Dobar tek Vam želi Žele!
Željko Višić