ŽELINA KUŽINA Sušena tabinja s povrćem u škartocu

U davna doba kada nije bilo ni struje ni frižidera trebalo je smisliti način kako sačuvati namirnice na duži vremenski rok. Ljudi su se prvo dosjetili soljenja i sušenja mesa, nedugo zatim, soljenja i sušenja ribe. Sušenje na vjetru i suncu, uz dugotrajnost, donijelo je i neke nove vrijednosti. Takav način obrade ribe promijenio joj je prvotnu teksturu, miris i okus u nešto novo, nešto što su mnogi odmah i sa zadovoljstvom prihvatili. U gastronomski užitak.

U Hrvatskoj nije razvijena industrija sušenja ribe tako da se tim poslom bave rijetki pojedinci. Takva se riba može nabaviti samo ako imate sreću poznavati nekog tko suši tabinje, morske mačke, ugore, hobotnice, itd.

Otkrit ću vam tajnu. Željko ima tu vrstu sreće.

Sastojci:

– sušena tabinja; 2 komada (ukupne osušene težine 0,15-0,20 kg)

– krumpir; 4 srednje velika,

– mrkva; 3 srednje velike

– poriluk; 1 srednje velik

– korijen peršina; 1 manji komad

– tikvica; 1 baby veličine

– sušena rajčica; 6 polovica

– češnjak; pola glavice

– chery rajčica; 4 komada

– kapare; 1 jušna žlica

– masline bez koštica; 6 komada

– limun; 1 komad

– maslinovo ulje; 2 dcl,

– bijelo vino ili prošek; 0,5 dcl

– peršin; pola vezice

– sušeni bosiljak; 1 prstohvat

– papar; svježe mljeveni

– sol

Foto: Željko Višić

Priprema namirnica

Tabinje se moče u hladnoj vodi, ne duže od 3 sata. S njima valja biti nježan, da se ne raspadnu. Nakon močenja, svaku odvojite na dva file-a i očistite od preostalih sitnih kostiju repne i leđne peraje.

Krumpir se kuha u kori, u posoljenoj vodi. Oguli se i reže na fete debljine 0,5-0,8 cm. Ni slučajno ne smije biti prekuhan, jer se nastavlja s njegovom termičkom obradom.

Mrkva, poriluk (zeleni i bijeli dio), korijen peršina i sušena rajčica, se režu na prutiće (julienne) dužine oko 5 cm. Navedeno povrće je odabrano da svojim raznolikim bojama i vizualno obogati naš osjet.

U tavu (wok je najbolji) na zagrijano maslinovo ulje ubaci se nasjeckano povrće te uz nježno miješanje i okretanje prži nekoliko minuta. Za to vrijeme dodajete češnjak nasjeckan na listiće, grublje nasjeckani peršin, prstohvat sušenog bosiljka, paprite i solite. Dolijete vino ili prošek i obrađujete još oko 5 minuta.

Kad je sve gotovo dodaje se na prutiće nasjeckana neoguljena tikvica.

Foto: Željko Višić

Završna priprema jela

Na već gotovi rezani komad papira za pečenje po sredini nakapajte maslinovo ulje, na njega (u dužini file-a tabinje) poslažite 3-4 fete krumpira. Preko krumpira rasporedite prženo povrće, dodajte kapare, na ploške rezane masline i chery rajčice. Preko svega nježno postavite file sušene tabinje, na njega plošku limuna, žlicom s dna tave prelijte malo šuga od prženja povrća. Još nakapajte maslinovog ulja.

Papir za pečenje s dvije strane prebacite preko svega, a krajeve zarolajte i stegnite poput bombona. Tako će nastati duguljasti škartoc.

Škartoci se na limu za pečenje ili nekoj drugoj prikladnoj zdjeli peku u već zagrijanoj pećnici na 200°C oko 20 minuta.

Foto: Željko Višić

Serviranje

Svaki škartoc prebacite na plitki tanjur, ostavite da „odmori“ 5 minuta.

Neka svatko odmotava svoje jelo i uživa u specifičnim mirisima sušene tabinje i povrća koji nadiru iz tek otvorenog škartoca.

Jede se izravno iz njega što konzumaciju čini dodatno zanimljivom.

Dobar tek Vam želi Žele!