Zemlje sudionice samita o divljim životinjama po prvi put glasaju za reguliranje trgovine perajama morskog psa
Prekomjerni izlov i kronični nedostatak propisa nažalost guraju morske pse u izumiranje - Svjetski lideri se nadaju da će ih uspjeti ipak bolje zaštititi.
Zemlje na najvećem svjetskom summitu o divljim životinjama glasale su po prvi put za reguliranje trgovine perajima morskih pasa. Ovakva trgovina ubija milijune morskih pasa svake godine, kako bi se zadovoljila, između ostalog, sve izraženija golema potražnja za, ni više ni manje nego juhom od peraja morskog psa, kako piše The Guardian.
U odluci koju su aktivisti pozdravili kao iznimno značajnu, sudionici 186-člane Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore - CITES, (CITES je multilateralni ugovor za zaštitu ugroženih biljaka i životinja od prijetnji međunarodne trgovine. Nacrt je nastao kao rezultat rezolucije usvojene 1963. godine na sastanku članova Međunarodne unije za očuvanje prirode) glasale su za ograničavanje ili reguliranje komercijalne trgovine 54 vrste morskih pasa iz obitelji Requiem, uključujući tigrove, bikove i plave morske pse koji su najviše ugroženi zbog trgovine njihovim perajama. Od zemalja će se zahtijevati da osiguraju zakonitost i održivost prije nego što dozvole izvoz ovih vrsta.
Prijedlog koji je iznijela Panama, zemlja domaćin, a koji je podržalo 40 drugih, uključujući zemlje EU-a i UK, ponudit će zaštitu morskim psima koji čine dvije trećine vrsta koje su ciljane na tržištu peraja. Većini morskih pasa obitelji Requiem prijeti izumiranje sudeći po Crvenom popisu Međunarodne unije za očuvanje prirode.
- Sad će napokon, krajnje neodrživa trgovina perajama morskih pasa biti u potpunosti regulirana - rekao je Luke Warwick, direktor zaštite morskih pasa i raža pri Društvu za zaštitu divljih životinja.
- Ove dvije obitelji čine više od polovice peraja morskog psa kojima se godišnje trguje u trgovini vrijednoj pola milijarde dolara - rekao je Warwick. Nova zaštita dat će im priliku za oporavak i "zauvijek će promijeniti način na koji se upravlja i štiti oceanske predatore u svijetu".
Istraživanja pokazuju da se 37% vrsta morskih pasa i raža suočava s izumiranjem, a broj oceanskih morskih pasa smanjio se za više od 70% u samo 50 godina! Znanstvenici kažu da su ti padovi izravna posljedica pretjeranog izlova i neregulirane međunarodne trgovine, koja proizlazi iz nedostatka nacionalnog i međunarodnog upravljanja.
Prijedlog nije prošao bez otpora. Japan je podnio amandman za uklanjanje 35 vrsta morskih pasa koje nisu bile ugrožene ili kritično ugrožene iz izvornog prijedloga, dok je Peru zatražio uklanjanje plavog morskog psa. Oba amandmana nisu dobila potreban broj glasova te je nakon dvosatne rasprave prvobitni prijedlog usvojen bez izmjena. Sve odluke CITES-a obvezujuće su za države stranke koje će imati godinu dana da prilagode svoje propise o izlovu ovih morskih pasa.
- Morski psi obitelji Requiem neke su od vrsta kojima se najviše trguje, ali su najmanje zaštićene - rekao je Diego Jiménez, direktor politike očuvanja neprofitne organizacije SeaLegacy. Gotovo 70% obitelji ovih morskih pasa već je ugroženo.
Popis će pomoći službenicima carine i granične kontrole u provedbi, rekao je Jiménez, budući da bi gotovo svaka pošiljka peraja morskog psa zahtijevala ispravnu dozvolu ili potvrdu CITES-a.
Ali kritičari, uključujući morske biologe, kažu da bi uvrštavanje u CITES moglo imati suprotan učinak, povećavajući 'skrivenu i ilegalnu' tržišnu cijenu za peraje i meso i povećavajući ilegalni izlov morskih pasa.
Godine 2021. uvoz peraja iz Ekvadora u Peru – vodećeg izvoznika peraja u Americi – dosegnuo je dvostruku razinu prije pandemije, prema istraživanju Oceane Peru. Od 300 tona osušenih peraja koje su stigle iz Ekvadora, više od 160 tona potječe od vrste s popisa CITES-a.
- Ovakve razine trgovine događaju se unatoč činjenici da je ovo vrsta čiju međunarodnu trgovinu regulira CITES - rekla je Alicia Kuroiwa, direktorica staništa i ugroženih vrsta u Oceani Peru.
Kršenje propisa CITES-a moglo bi se kazniti "privremenim zatvaranjem trgovine svim vrstama s popisa, što bi bilo vrlo ozbiljno za Peru - dodala je Kuroiwa.
I.G.
PROČITAJTE JOŠ: