Zvukovi grebena mogu potaknuti regeneraciju koralja - Na klimatske promjene nažalost nemaju utjecaja

Prema studiji koju je objavio Oceanografski institut Woods Hole (WHOI), ličinke koralja vjerojatnije će se smjestiti unutar područja blizu zvukova koji dopiru iz zdravih koralja.

Znanstvenici WHOI-ja objavili su rezultate studije u kojoj su postavili podvodne sustave zvučnika koji reproduciraju zdrave zvukove grebena pored oštećenih koralja. Njihovi rezultati pokazali su da je vjerojatnije da će se ličinke koralja smjestiti unutar područja blizu tih zdravih zvukova.

Istraživanje je provedeno na američkim Djevičanskim otocima.

Više je čimbenika koji oštećuju koraljne grebene, od lokalnog onečišćenja, šteta od ribarstva i industrije te klimatskih promjena uzrokovanih fosilnim gorivom koje uzrokuju izbjeljivanje i odumiranje koralja, prenosi HRT.

Nakon mjeseci rekordne topline oceana potaknute klimatskim promjenama i El Ninom, svijet je ove godine na pragu četvrtog masovnog izbjeljivanja koralja.

Zbog El Niña temperatura mora uz obalu Kostarike znatno porasla - Koralji bi mogli uginuti u masovnim razmjerima
Kostarika, država u Srednjoj Americi čije ime na španjolskom znači “plodna obala”, sada se suočava s ozbiljnom štetom na koraljima, jer je nedavno praćenje biološkog rezervata Cano Island pokazalo da je zbog utjecaja fenomena El Nino morska površina temperatura porasla, a 80% koralja u rezervatu je izbijeljelo, što je rezultiralo

Kako globalne temperature nastavljaju rasti, napori na obnovi i oporavku nude sve manju nadu jer ne mogu učiniti ništa da spriječe umiranje koralja u toplim vodama. Znanstvenici očekuju da bi svijet mogao izgubiti do 90 posto koralja do 2050. godine.

A.N.

PROČITAJTE VIŠE:

STUDIJA NA MORSKIM SPUŽVAMA POKAZALA Globalne temperature možda rastu brže i počele su rasti prije nego što se prethodno procjenjivalo
Tim predvođen australskim znanstvenicima dobio je podatke o temperaturi oceana sačuvane u kosturima kalcijevog karbonata dugovječnih karipskih spužvi. Znanstvenici su otkrili da je zagrijavanje u industrijskoj eri počelo sredinom 1860-ih, što je u skladu s onim što se moglo očekivati prema povijesnim zapisima, ali više od 70 godina ranije nego