2 min. čitanja

Kako Ministarstvo mora provodi mjere suzbijanja, smanjivanja i nadziranja onečišćenja mora?

Kako Ministarstvo mora provodi mjere suzbijanja, smanjivanja i nadziranja onečišćenja mora?
Foto: Morski HR 

Kako zaštiti more od onečišćenja, posebno s brodova, nakon mogućih nesreća pri prijevozu nafte i prerađevina, kako utjecati na unos stranih morskih organizama i patogena samo su neki od zadataka službi Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Značajan pritisak na morski okoliš raste i uslijed razvoja nautičkog turizma.

Smanjenjem štetnih utjecaja iz pomorskog prometa i osiguranjem sigurnosti plovidbe, aktivno se štiti i čuva morski okoliš. U očuvanju morskog okoliša, Republika Hrvatska surađuje s državama u regiji te sudjeluje u radu regionalnih i svjetskih međunarodnih organizacija, a nacionalnim zakonodavstvom osigurava se visok stupanj zaštite našeg dijela Jadranskog mora kako bi se zaštitili i osjetljivi ekosustavi vrsta koje su rijetke, ugrožene ili im prijeti nestanak, piše Glas Istre.

Mreža plovila čistača mora

Pravovremeno reagiranje u slučaju onečišćenja mora i priobalja nije moguće bez odgovarajuće tehnološke opremljenosti osoblja i plovila. Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, Uprava sigurnosti plovidbe u suradnji s Europskom agencijom za pomorsku sigurnost (EMSA) omogućilo je da Jadransko more bude zaštićeno od iznenadnih onečišćenja angažiranjem broda čistaća u stand by aranžmanu.

Duž hrvatske obale postoji mreža od ukupno deset plovila čistača mora čije ukupne troškove u iznosu od više od 300 tisuća eura godišnje sufinancira Vlada. Plovilo čistač opremljeno je specijaliziranom opremom za suzbijanje onečišćenja mora velikih razmjera i to branama, skimerima, sustavom za raspršivanje disperzanata te detekcijskim sustavom uljnih onečišćenja. Značajan je to doprinos očuvanju krhkog eko-sustava Jadranskog mora.

Iznenadna onečišćenja pogubna su ne samo za okoliš, već i za gospodarstvo koje je u velikoj mjeri o njemu ovisno. Podsjetimo, u našim se morskim lukama godišnje u prosjeku pretovari oko 23 milijuna tona različitog tereta od čega se gotovo 50 posto odnosi na opasni teret.

Lučkim upravama na području Istarske županije od 2017. do danas dodijeljeno je ukupno 7,76 milijuna eura. U prvoj godini projekta Lučkoj upravi Pula, Lučkoj upravi Poreč i   Lučkoj upravi Umag-Novigrad dodijeljen je iznos veći od 980 tisuća eura, a sljedećih godina uključene su i Lučke uprave Rabac i Rovinj.

I.B.

Pritisnite ESC za zatvaranje.

© 2024 Morski HR. Powered by Ghost & Staticweb.dev

You've successfully subscribed to Morski HR
Great! Next, complete checkout for full access to Morski HR
Welcome back! You've successfully signed in
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Your link has expired.